Nosečnost velja za eno najlepših obdobij v življenju ženske. V tem času pride do velikih sprememb v organizmu, saj nosečnicam večkrat ponagajajo hormoni, ki lahko naredijo popolno zmedo v telesu. Ženska se med nosečnostjo sreča z nekoliko povišanimi potrebami po določenih hranilnih snoveh. Poglejmo si, kako lahko tudi med nosečnostjo ostanete fit in polne zdravje. Potrebno se je držati le nekaj zdravih nosečniških zapovedi.
Ne jejte za dva
Star mit naši prababic in babic, bi lahko rekla, pravi, da moramo med nosečnostjo jesti za dva. LAŽ! Potrebe po energiji se med nosečnostjo povečajo le za približno 250 kcal (1046 kJ) (v 2. in 3. trimesečju), kar nikakor ne pomeni, da moraš jesti za dva. 250 kcal(1046 kJ) sta na primer 2 jogurta ali banana in jabolko. In to je to.
Izogibajte se uživanju surovega mesa, surovim jajcem, školjkam in gobam ki jih ne poznate
Toplotno neobdelana živila (tatarski biftek, sveža majoneza, francoska solata, tiramisu) so lahko potencialni povzročitelji nekaterih zastrupitev, ki se lahko med nosečnostjo končajo usodno za plod. Zelo nevarne so lahko tudi školjke, v katerih se kopičijo toksini, zato se takšnim živilom vsaj za 9 mesecev odpovejte. Gobe so zelo težko prebavljive, zato se jih med nosečnostjo izogibajte.
Pijte vodo
Zakaj bi žejo gasile s sladkimi gaziranimi pijačami, ki so polne sladkorja, poleg tega pa lahko povzročajo še zastajanje vode v telesu? Med nosečnostjo se približno 20 % žensk spopada z zatečenostjo. Pijte vodo, ki je brez kalorij, pa še zdrava je.
Sadje in zelenjava so zakon!
Med nosečnostjo se nekoliko povečajo potrebe po določenih vitaminih in mineralih. V prvih treh mesecih je priporočljivo uživati folno kislino, ki jo najdete tudi v zeleno listnati zelenjavi, povečajo se tudi potrebe po magneziju (ki mimogrede, odlično pomaga proti zgagi, saj nevtralizira kislino), cinku in jodu. Nosečnice potrebujejo tudi več vitamina C in železa, ki se nahaja v rdečem mesu, pesi, borovnicah in stročnicah.
V dnevno prehrano vključujte čim manj predelana živila
Vse več nosečnic se spopada z nosečniško sladkorno boleznijo. Vse tiste srečnice, ki z diabetesom nimate težav, lahko vseeno upoštevate ta nasvet. V dnevno prehrano vključujte čim manj predelana živila, ki imajo nizek glikemični indeks. To pomeni, da po zaužitju takšnega živila sladkor v krvi ne poraste tako hitro, poleg tega pa so takšna živila tudi manj kalorična. Belo moko zamenjajte za ajdovo, pirino, polnozrnato, rženo; bel riž za rjavega ali polnozrnatega; navadne testenine za polnozrnate ali pirine; tudi za peko različnih peciv je priporočljivo uporabiti nepredelano moko.
Ne pozabite na redno telesno vadbo – nosečnost ni bolezen
Če med nosečnostjo nimate zdravstvenih težav, brez problema vsaj 30 minut dnevno posvetite zmerni telesni vadbi. Med vadbo se sproščajo hormoni dobrega počutja – endorfini, ki vas bodo spravili v dobro voljo poleg tega pa boste fizično pripravljene tudi na porod. Izogibajte se adrenalinskim športom, intenzivnim vadbam in tekmovalnim športom.
Več o zdravi nosečnosti pa tule: http://oopsi.si/healthy-preggy/