Čeprav nosečnost nikakor ni bolezen, vseeno v tem občutljivem obdobju zate in za otroka previdnost pri nekaterih vrstah hrane ni odveč. Gre predvsem za živila, za katera je bolj verjetno, da lahko povzročijo zastrupitev in za živila, ki lahko škodijo razvoju otroka. Poglejmo, katero hrano je torej v nosečnosti bolje črtati z jedilnika.
Surova jajca
Potencialno škodljive so kakršnekoli jedi iz surovih jajc, na primer Cezarjeva solata z jajčno polivko, doma narejena majoneza, holandska omaka, domači sladoled itd. Lahko pa si privoščiš sladoled iz trgovine, ki je pasteriziran in ne povečuje možnosti za salmonelo, kuhana ali pečena jajca itd.
Surovo meso in ribe
Suši in različni surovi mesni narezki lahko povečajo tveganje za salmonelo in okužbo z različnimi bakterijami, ki lahko privedejo do infekcijske toksoplazme, zato sodijo med prepovedano hrano v nosečnosti. Nevarnosti za okužbe se skrivajo predvsem v jagnjetini, svinjini in divjačini.
Rajši ne posegaj po surovi morski hrani, npr. školjkah in ostrigah, pri katerih, četudi so skuhane, vendar premalo, obstaja nevarnost za različne infekcije, ki so povezane z brstenjem alg.
Mehki siri in nepasterizirano mleko
Tudi mehke sire uvrščamo med nepriporočljivo hrano v nosečnosti. Mednje sodijo: feta, gorgonzola, brie, camembert itd., skratka vsi tisti siri, ki imajo modro ali belo plesen.
Neškodljivi so tisti mehki siri, kjer je izrecno navedeno, da so izdelani iz pasteriziranega mleka. Mleko, ki je nepasterizirano pogosto vsebuje bakterijo Listerio, ki lahko povzroči splav.
Jetrca
Čeprav imajo jetrca veliko vitamina A in železa, pa zdravniki opozarjajo, da jih nosečnice ne smejo uživati v preveliki količini. Nekatere študije so namreč pokazale, da jetrca lahko povečajo možnost za okvare novorojenčkov.
Fundacija za prehrano in droge (Food and drug administration) priporoča, naj nosečnice jetrca uživajo le občasno, ter naj vitamin A rajši pridobijo drugače. Ena izmed možnosti je v obliki beta keratina, ki ga najdeš v zeleni solati, brokoliju, korenju in špinači.
Ribe s preveliko količino živega srebra
Med škodljivo hrano v nosečnosti sodijo tudi ribe z visoko vsebnostjo živega srebra, kot so: morski pes, mečarica, zobčasti ostriž ter tunini fileji. Ribe, ki si jih lahko privoščiš le občasno, pa so: tuna v konzervi, določene vrste ostrig, modri rak iz Mehiškega zaliva, modre školjke in polenovke.
Previsoke vsebnosti živega srebra lahko povzročijo možganske poškodbe nerojenega otroka in vplivajo na številne druge nepravilnosti v razvoju. Povsem neškodljive pa so naslednje vrste rib: losos, na kmetiji vzgojene postrvi, pravi somi in ribje palčke.
Kofein in alkohol
Alkohol je krivec za različne motnje v razvoju zarodka, zato se mu morajo nosečnice povsem odpovedati. Prevelike količine alkohola pa bi bile lahko usodne za otroka, saj bi se pri njem najverjetneje razvil alkoholni sindrom zarodka, ki vpliva na kasnejšo kakovost življenja: povzroča težave s koncentracijo in spominom, lahko celo poškoduje ledvice, kosti in srce.
Nosečnicam svetujemo, da se izogibajo tudi kavi, oziroma naj je ne zaužijejo več kot 300 mg na dan. Kofein namreč odvaja tekočino iz telesa, kar bi lahko privedlo do prevelikih izgub kalcija. Preveč kofeina lahko povzroči tudi nizko težo novorojenčka, prezgodnji porod ter splav.
Zdaj pa še preveri, zakaj v nosečnosti nikakor ne smeš jesti za dva.