Ovulacija in plodni dnevi
Ovulacija, ki se pojavi nekje v sredini menstrualnega ciklusa, nam omogoča ugotavljanje plodnih dni. Nastopi, ko se dozorelo jajčece iz jajčnika izloči ter prične svojo pot po jajcevodu v maternico. To je čas, ko je ženska najbolj plodna in ko lahko nezaščiteni spolni odnosi povzroči nosečnost. V kolikor do oploditve jajčnika ne pride, se odmrlo jajčece skupaj z maternično sluznico izloči, nastopi menstruacija. Večina žensk, ki ima urejene menstrualne cikluse, boleče menstruacije ali predmenstrualni sindrom (PMS), ki se največrat pojavlja ob napetih dojkah in bolečinami v spodnjem delu trebuha, lahko ugotovi, kdaj ima plodne dni. Ob tem velja opozoriti, da 5 odstotkov žensk ovulacije nima.
Plodni dnevi so tisti dnevi menstrualnega cikla, ko ženska lahko zanosi pri nezaščitenem spolnem odnosu. To sta dva dneva pred ovulacijo in en dan za njo. Izračun dolžine plodnega obdobja temelji na podatkih, da sperma preživi v ženskih genitalijah največ 3 ali 4 dni, jajčna celica pa je sposobna oploditve 12 – 24 ur. Metode za ugotavljanje plodnih dni so pomembne za pare, ki si želijo otroka v najkrajšem možnem času. Seveda pa je pomembno tudi za tiste pare, ki se pred želijo nosečnosti izogniti.
Metode za ugotavljanje plodnih dni
Obstaja več metod za ugotavljanje plodnih dni. Najbolj natančen je test luteinizirajočega hormona. Druge metode so učinkovite zgolj v kombinaciji in se izvajajo za več ciklov. Lahko se uporabljajo za načrtovanje spolnih odnosov med plodnimi dnevi in pomagajo pri doseganju želene nosečnosti, vendar pod pogojem, da je par zdrav.
1. Koledarska metoda (Ogino-Knausova metoda) ali metoda varnih dni temelji na spremljanju dolžine menstrualnih ciklov v roku 6 mesecev do 1 leta. Ovulacija se običajno pojavi 14 dni pred naslednjo menstruacijo. Pri 28 dni trajajočem ciklusu nastopi na njegovi sredini. Težave pri določanju ovulacije in pri natančnosti te metode je posledica neenakega trajanja menstrualnega ciklusa. Če se pojavljajo več kot 10-dnevne razlike v ciklusu, metode za ugotavljanje plodnih dni ne moremo uporabljati. Prvi del ciklusa (od prvega dne menstruacije do ovulacije) je bolj dovzeten za spremembe kot pa drugi del, ki je bolj stabilen in traja povprečno 14 dni. Če dolžina ciklusa ni vedno enaka, ne moremo vedeti, kako naj si ovulacijo izračunamo. Natančnost metode pri urejenem ciklusu se povečuje z istočasno uporabo drugih metod.
2. Merjenje bazalne temperature (BT) je posredna metoda za ugotavljanje plodnih dni. V času ovulacije (ob sprostitvi jajčeca) se telesna temperatura poviša za 0,3 do 1 stopinje zaradi hormona progesterona, ki pa potrebuje nekja časa, da v telesu povzroči učinek povišanja temperature. Plodni dnevi nastopijo 2-3 dni pred in na dan povišane temperature. Po ovulaciji ostane temperatura do naslednje menstruacije na višji ravni, tudi v primeru nosečnosti. Pri tej metodi je pomembno, da se temperatura nekaj časa redno meri in zapisuje v graf. Po nekaj mesecih bo dan povišane temperature znan in s tem tudi čas ovulacije – 2, 3 dni prej. Bazalna temperatura se meri takoj zjutraj, takoj po prebujenju (preden se kakorkoli premikate), ponavadi ob istem času. Ker merjenje pod pazduho ni posebej natančno, je potrebno merjenje pod jezikom ali v danki. Pri metodi bazalne temperature za ugotavljanje plodnih dni moramo paziti predvsem to, da lahko na vrednost vplivajo uspavala, pomirila in poživila.
3. Opazovanje izcedka iz nožnice – cervikalne sluzi (Billingsova metoda) je tudi ena izmed posrednih metod za ugotavljanje ovulacije. Med menstrualnim ciklom izcedek spreminja videz in količino, kar povzroča občutek vlažnosti ali suhosti v nožnici. Na začetku ciklusa ali takoj po koncu menstruacije je izcedeka malo, je moten, lepljiv in gost, vendar se s približevanjem plodnemu obdobju izbistri, postaja obilnejši in postane vlečljiv. Zadnji dan vlečljivega izcedka je ženska najbolj plodna, takrat nastopi ovulacija. V času ovulacije je zelo raztegljiv (na izgled ga je mogoče primerjati z jajčnim beljakom). Naloga izcedka je, da olajša semenčicam prehod v maternico. Po končani ovulaciji količina ponovno upade, izcedek postane gost in lepljiv ter počasi izgine. Ta metoda ni posebej zanesljiva za točno določanje in ugotavljanje plodnih dni, lahko pa se uporablja kot ena izmed dodatnih metod.
4. Ovulacijski test – ugotavljanje količine luteinizirajočega hormona (LH) v urinu natančno določa čas ovulacije, saj jo hormon LH povzroča s tem, ko se njegova količina povečuje. V prvem delu ciklusa je nivo hormona nizek. Ovulacijski test je bolj natančen od merjenja telesne temperature in lahko napove ovulacijo do 36 ur prej. Vrednost hormona se v tem obdobju trikrat poveča. Zanesljivost ovulacijskega testi za ugotavljanje plodnih dni je ocenjena na 99 odstotkov, saj lahko napove tudi lažno sprostitev jajčeca, ker poda samo negativen ali pozitiven rezultat, ne pa same vrednosti. Testa ne uporabljamo vsak dan v ciklusu, ampak samo nekaj dni pred sredino ciklusa (v 28 dnevnem ciklusu 11 dan).
Poleg vseh metod tudi bolečina v trebuhu
Poleg vseh načinov, kako ugotoviti plodne dni, se jim pridružuje še bolečina v spodnjem delu trebuha, ki se poleg ostalih znakov pojavlja v času ovulacije. Približno petina žensk začuti rahlo ali utripajočo bolečino, ki traja od nekaj minut do nekaj ur.