Deja vu: občutki, kot bi vedeli, da se bo kmalu zgodilo – prvič! Po glavi se ti podi na desetine vprašanj. Je moje telo pripravljeno? Ali prvič po porodu boli? Kaj bom čutila? In komu postavljaš ta vprašanja? Ima ginekolog čas za to? Ali imajo družinski člani in prijatelji dober nasvet? Ali pa se raje obrnite na dr. Google? Birte Glang, igralka, mati dveh majhnih otrok in strokovnjakinja za pred- in poporodno aktivnost, iz izkušenj ve, da je pri temi o otrocih in seksu veliko preveč vprašanj in da je postavljanje vprašanj pogosto neprijetno. Od tod ideja za njen novi vodnik “Starševski seks”. Skupaj z babico, ginekologom ter terapevtom in psihoterapevtom za pare je Glangova oblikovala vodnik s strokovnimi nasveti ter nasveti za večjo ugodje in vajami (za medenično dno). Odgovore na najpogostejša vprašanja na to temo ponuja tukaj:
Kdaj po porodu lahko spet seksam?
Potek poroda je ključen. »Faza okrevanja,« pojasnjuje ginekolog dr. Christopher Blanck, “uradno je običajno ocenjeno na šest tednov. V praksi pa po mojih izkušnjah traja dlje pri večini žensk. Zato ne priporočam nujno spolnih odnosov takoj po šestih tednih – vendar je dovoljeno. Nožnica takrat navadno še ni povsem zaceljena, medenično dno pa je treba natrenirati. Kako enostavno in hitro bo okrevanje je odvisno predvsem od individualnega poteka poroda: Ali je šlo za vaginalni porod ali carski rez, porod z epiziotomijo?” Na splošno velja, da če je bilo nekaj zašito, živci najverjetneje ne bodo ponovno zaživeli v celoti po samo šestih tednih. Predvsem tiste, ki so rodile s carskim rezom, si morajo pustiti čas za ozdravitev. Prekomerni gibi lahko raztrgajo brazgotine.
Usihanje čišče
Indikator, ki pokaže, ali je telo že pripravljeno, je čišča. »Pogosto,« pravi avtorica, »medicinski strokovnjaki svetujejo – ne glede na spontani porod ali carski rez –, da počakamo, da preneha čišča. V tem obdobju se zacelijo poškodbe maternice, ki nastanejo zaradi odstopitve posteljice. Čišča je izloček iz rane. Če pa se med izločanjem čišče počutite potrebo po seksu, ni s tem teoretično nič narobe, če se ob tem dobro počutite in nimate bolečin ali krvavitev. Običajno je priporočljiva uporaba kondoma v tej zgodnji fazi, da smo na varni strani, da preprečimo okužbe v notranjih ranah, od katerih so nekatere še sveže.”
Osredotočite se na medenično dno
“Ta,” pravi babica Claudia Leder-Appiah, “mora spet pravilno delovati.” Kako so ponovno nazaj vzpostavljene mišice medeničnega dna, preveri ginekolog na končnem pregledu. Zdravniki dajo zeleno luč tudi za poporodne vaje.
Kaj storiti, če boli
Poskusite nekaj novega! Porod lahko prinese nekaj telesnih sprememb, ki lahko povzročijo nelagodje in bolečino: “Na primer,” pravi Glangova, “je pudendalni živec, sramni živec, morda še vedno prenapet. Potrebuje nekaj časa, da se umiri, da se vrne v normalno stanje. Ali če pride do prolapsa organov, je lahko en ali drugi položaj nekoliko boleč. Potem preprosto poskusite z drugim položajem.” Namig strokovnjaka: »Prvič po porodu so najprimernejši položaji, pri katerih stena nožnice ni preveč razdražena in partner ne prodira pregloboko – npr. Dobro je vedeti: Spuščanju mehurja, črevesja ali maternice – organi se pogosto pogreznejo skupaj, ker so povezani – se običajno lahko zelo učinkovito zoperstavite z vajami za medenično dno. Če se medenično dno okrepi po prvih nekaj mesecih, lahko vaje z nožničnimi utežmi podaljšamo.
Kaj lahko naredim s prsmi?
Zaščita pred puščanjem. “Mleko teče zaradi spolnega vzburjenja,” pravi avtor. To je zato, ker ima hormon oksitocin pomembno vlogo tako pri nastajanju materinega mleka kot pri orgazmu. Kaj pomaga? “Pojdite pripravljeni” na ljubljenje. To pomeni, da že prej dojite ali črpate mleko. Mimogrede, pogosteje ko dojite, manjša je verjetnost, da bodo vaše dojke nenadzorovano “puščale”.
Kako se bolje počutiti v svojem telesu?
S pravilno nego. »Tako kot pri medeničnem dnu,« pravi avtor, »lahko svojemu telesu in koži pomagate, da se čim bolje regenerirata s ciljno usmerjenim treningom, zdravo prehrano in podobno. Npr.: Pazite, da se ne tuširate predolgo in prevroče, saj to izsuši kožo.” Bolje: Izmenjujoče tuširanje s topolo in hladno vodo in nato nego kože s posebnimi olji. »Najboljše,« pravi avtorica, »je, da olje po prhanju nanesete na še vlažno kožo. Ob tem lahko kožo tudi malo zmasirate, saj tako pospešite prekrvavitev in s tem regeneracijo kože. Nanesite kremo na kožo. Najbolje je, da se namažete dvakrat na dan.”
Bo moja vagina še kdaj ista kot prej?
Z malo dela bo. Nožnica se med porodom razširi tudi do desetkrat! “Toda le nekaj ur po porodu,” pravi Glangova, si ne moremo več predstavljati, da bi otrok s povprečnim obsegom glave od 33 do 38 centimetrov lahko prišel skozi. Opravka imamo z mišico, ki je zelo elastična. Po rojstvu vaginalne mišice enostavno potrebujejo nekaj časa, da se skrčijo nazaj v (skoraj) normalno stanje. Ta proces krčenja lahko pospešimo z določenimi vajami, nekatere od njih izvajamo tudi v postregresivni gimnastiki. Tukaj je še posebej primerna vadba medeničnega dna.”
Ali je lahko otrok med seksom v sobi?
Stvar okusa. “Dojenček, ki je star le nekaj tednov,” pravi avtorica, “vidi zelo zamegljeno. Ljudi prepozna šele od približno tretjega meseca dalje, okoliške predmete pa od četrtega meseca.” Na splošno: “Vedno bodite pozorni na to, kaj se vam kot paru zdi dobro in sprejemljivo in seveda tudi na to, ali bo vaš dojenček med seksom postal nemiren. Kar se vam zdi prav, je tudi prav!”