Šport in telovadba
Če se niste intenzivno ukvarjali s športom še preden ste zanosili, verjetno ni dobra ideja, da se med nosečnostjo vržete v intenzivno vadbo. Izvajajte le lahke vaje, rekreiranju pa se izogibajte, kadar je zelo vroče ali vlažno. Če tečete, naj bo to le zmeren tek, ki ne bo povzročil prevelikega pritiska na sklepe in hrbet. Pri raztezanju pazite, da se ne raztegnete preveč, saj je v nosečnosti večja verjetnost, da si boste pretegnili mišico. Izogibajte se aktivnostim, kjer morate ležati ravno na hrbtu z dvignjenimi nogami, saj lahko teža maternice povzroči nepotrebne napetosti na krvnih žilah. To vključuje tudi nekatere položaje pri jogi.
Izogibajte se aktivnostim, kjer obstaja možnost, da padete in se poškodujete. Mednje sodijo predvsem jahanje, surfanje, smučanje in drugi ekstremni športi, rizični pa so tudi tenis, badminton in druge lažje športne aktivnosti. Čeprav vam v začetku nosečnosti ti športi ne bodo povzročali težav, pa bo kasneje zaradi spremenjenega težišča prizadet vaš občutek za ravnotežje. Izogibajte se tudi vseh skupinskih športov, kjer obstaja nevarnost, da bi dobili udarec v trebuh. Med nosečnostjo se je bolje odpovedati tudi plezanju in planinarjenju, saj telesna aktivnost na visoki nadmorski višini zaradi pomanjkanja kisika ni priporočljiva.
Zabava in prosti čas
Obisk vodnega parka ali tematskega zabavišča ni priporočljiv, razen če ga obiščete izključno kot gledalka. Nenadni pospeški ali nerodni pristanki so lahko škodljivi za vašega otroka in lahko pripeljejo celo do prezgodnjega poroda. Namakanje v topli vodi naj vas ne skrbi preveč, predolgo kopanje v prevroči vodi pa vseeno ni dobra ideja. Povečanje vaše telesne temperature namreč lahko škoduje otroku, zato se savnam in vročim kadem med nosečnostjo raje odpovejte. Še posebej v zadnjem trimesečju se je bolje odreči nošenju visokih petk, saj bo vaš občutek za ravnotežje zaradi spremenjenega težišča slabši, zato se v visokih petkah ne boste počutile dobro, lahko pa bi celo padli. Izogibajte se tudi nošenju modrčkov s kostjo, ki lahko omejujejo nenadne spremembe vaših prsi. Verjetno se v takšnih modrčkih tako ali tako ne boste udobno počutile. Letenje z letalom med nosečnostjo je dokaj varno, vendar se v zadnjem trimesečju odsvetuje, če bi slučajno prišlo do nepričakovanega poroda. Relativno varna je tudi spolnost med nosečnostjo, a previdnost ni nikoli odveč.
Zdravje in prehrana
Vsekakor se morate odpovedati kajenju, alkoholu in drugim drogam, pri pitju kofeinskih pijač pa bodite zmerni. Vsaka v vaše telo vnesena snov, ki škoduje vam, škoduje tudi vašemu otroku, paziti pa morate tudi na primerno prehrano. Med nosečnostjo se izogibajte strogi vegetarijanski prehrani, shujševalnim dietam, hrani s težkimi kovinami (jetra, školjke,..) in hrani, ki ni bila toplotno obdelana (surovo mleko, tatarski biftek, majoneza,…). Za razvoj in zdravje otroka so škodljiva tudi nekatera druga zdravila, zato vedno preverite, ali je zdravilo varno za jemanje v nosečnosti. Izogibati se morate tudi rednemu jemanju aspirina, saj lahko povzroči zaplete med nosečnostjo.
Seveda to niso vse aktivnosti, ki bi se jih morali med nosečnostjo izogibati. Seznam naj vam predstavlja le izhodišča, ki se jih poskusite držati, vsekakor pa se vedno, ko niste prepričani o varnosti katere koli dejavnosti med nosečnostjo, posvetujte z vašim osebnim zdravnikom ali ginekologom.