Najprej, kaj sploh je Paleo dieta?
To je način prehranjevanja, ki nekako oponaša tistega iz paleolitika, prazgodovinskega obdobja, na kar se seveda nanaša tudi ime. Ideja je, izključiti tisto hrano, ki naj bi bila značilna za modernega človeka, če se moderno začne takrat, ko človek prične s kultivacijo zemlje z namenom večje avtonomije prehranjevanja. Rdeča nit paleo diete je trditev, da ljudje nismo ustvarjeni za zrnje, zato tudi povsem izključuje žita.
Komu je paleo dieta sploh namenjena oziroma kdo naj bi imel koristi od te diete?
Največ uporabnikov je tistih, ki so se leta in leta basali z nezdravo hrano, pa bi zdaj radi živeli bolj zdravo, tistih ki bi se radi znebili odvečne maščobe, tistih, ki bi bili radi del neke skupnosti ali pa bi poskusili nekaj novega, tistih ki se neradi preveč poglabljajo v to, kaj bi morali jesti, in jim je lažje posvojiti kakšno od popularnih diet in še marsikdo bi se našel v tem krogu.
Ali so se v paleolitiku naši predniki res tako prehranjevali, kakor zapoveduje paleo dieta?
Mogoče nekateri jemljejo idejo paleo diete samo kot nek okvir, iz katerega naj ne bi stopili, vendar če strogo sledimo zapovedim hitro ugotovimo, da se hrana danes precej razlikuje od tiste v paleolitiku. Naši daljni predniki niso uživali mesa udomačenih živali in gojenih rib, prav tako niso poznali veliko vrst zelenjave, ki raste tudi na vrtu, ne samo v divjini, hladno
stiskanih olj tudi še niso znali pridobivati, predvsem pa so se hranili z vsem, kar je bilo na voljo v tistem okolju, v katerem so živeli in niso izbirali. Zagotovo pa vsi niso imeli enotnega jedilnika, tisti bolj na severu so se prehranjevali pretežno z mesom, tisti bolj na jugu pa z rastlinjem. Če bi takrat na drevesih uspevali krofi, bi se najbrž hranili samo z njimi, ampak potem danes mi verjetno ne bi obstajali.
Zakaj se je težko držati paleo diete na dolgi rok?
Vsaka dieta kratkega roka, je seveda neučinkovita, torej naj bi se diete držali nekje vsaj eno leto, če malo posplošujem. Večina pa se težko drži paleo diete na dolgi rok, ker ta po nepotrebnem izključuje skupine živil, s katerimi ni nič narobe, še posebej pa zaradi nizkega deleža ogljikovih hidratov. Stročnice so kvaliteten vir energije, vlaknin, vitaminov, mineralov, mnogih fitonutrientov ter imajo mnogo pozitivnih učinkov za zdravje. Mleko in nepredelani mlečni izdelki iz pravih virov so superioren vir ogromno koristnih hranil za človeka. Seveda se da živeti brez njih in marsikdo jih ne mara oziroma jih ne potrebuje, pa vendar se mi zdi neumno, da bi se nekdo, ki mu mleko in mlečni izdelki ne povzročajo nobenih težav, samoomejeval po nepotrebnem. Omenil bom še sol in sladkor. Zmotno je mišljenje, da malo več soli v prehrani škoduje, sol je nenazadnje prava zakladnica mikroelementov, škoduje predvsem takrat, ko je del industrijske prehrane, ki je pa seveda škodljiva že sama po sebi. Kar se pa sladkorja tiče, ne poznam nobenega, ki bi živel brez, tudi če ne štejemo sadja. Kar poglejte paleo recepte za sladice: vsebujejo kokosov in palmin sladkor, med, stevio, javorjev sirup, agavin sirup, sladkorne alkohole ter še nekaj eksotičnih zadev, ki so po nekaterih kriterijih boljše od belega sladkorja, fruktoze ter sintetičnih sladil, vendar je to na koncu koncev še zmeraj sladkor. Hočem povedati, da so zaradi precej rigoroznega načina prehranjevanja pri paleo dieti, hitro vzniknile številne izpeljanke, ki npr. dovoljujejo mlečne izdelke, več soli, umetna sladila, krompir, nekatere oblike žit brez glutena, itd., kar pa
pomeni, da to ni več paleo dieta v svoji izvirni osnovi.
V čem se paleo dieta razlikuje od uravnoteženega zdravega načina prehranjevanja?
Zapoveduje preveč beljakovin, kakor jih človek potrebuje, tudi ob povečani telesni aktivnosti, seveda na račun ogljikovih hidratov, ki jih ni na pretek glede na to, da so žita in krompir izločena. Paleo dieta je popularna tudi zaradi glutena, ki je sovražnik št. 1. Gluten, prisoten v pšenici, ječmenu, rži, piri in deloma tudi v ovsu, nima neke posebne koristi, v bistvu ga človek ne potrebuje, vendar pa ob zdravi prehrani za ljudi ki niso občutljivi nanj, ni razloga, da bi ga povsem izločili iz prehrane. Omenil bi še dve pomembni skupini živil, ki jih paleo dieta izključuje: to pa so za močan imunski sistem zelo pomembna fermentirana živila in pa kaljena žita, ki imajo izjemno bogat hranilni profil. Paleo dieta zanika evolucijo v prehrani.
Evolucijsko gledano, verjamem, da človek ni ustvarjen samo za nekatere skupine živil, kakor zmotno trdijo zagovorniki paleo diete. Predvsem smo si ljudje skozi evolucijo skozi številne načine pridelave in obdelave hrane razširili izbiro, kako pridobiti potrebna hranila in energijo, ker nenazadnje je človek omnivor – vsejedec, ki se je zmožen prilagoditi marsičemu, tudi škodljivim izdelkom prehrambene industrije, pa čeprav ga dolgoročno ta pogubi. Torej, če sledite paleo dieti, še zmeraj jeste bolj zdravo od večine populacije, kljub temu pa vas nič ne stane, da se ne bi vprašali ali bi mogoče več odnesli od zdravega načina prehranjevanja, ki ne izključuje po nepotrebnem zgoraj naštetih skupin živil in se mu ne reče dieta.Edina stvar, ki me moti pri paleo dieti in je seveda pri zagovornikih ne boste slišali, je, da je bila življenjska doba človeka v paleolitiku nižja od 30 let.
Brane Bogdanovič, avtor prispevka, je poznavalec prehrane, prehranskih dopolnil ter samoučeči nutricionist. Njegova filozofija je sinergija inteligentne prehrane in telesne aktivnosti.
Za nasvete je dosegljiv na mail nebra11@icloud.com