Razlogi za neplodnost so pogosto bolezni spolnih organov
V polovici primerov pare preseneti težava pri spočetju zaradi ženske neplodnosti. V tridesetih odstotkih gre za moško neplodnost, preostalih 20 odstotkov pa predstavljajo pari, ki ne morejo spočeti zaradi kompleksnih težav obeh partnerjev. Pri ženskah se seveda lahko zaplete na več področjih, prav zato je odstotek višji. Najpogostejši vzrok neplodnosti so bolezni spolnih organov. Zdravniške preiskave lahko pri skorajda vseh neplodnih parih ugotovijo vzroke, toda vsaka preiskava, ki ne pomaga, odvzame kanček upanja. Pri moških izvedejo hormonske preiskave, ugotovijo vitalnost semenčic, akrosomski test (preverijo, ali so semenčeca sposobna oploditi jajčece) ali kirurško preiskavo, medtem ko pri ženski lahko opravijo hormonske preiskave, postkoitalni test (težave materničnega vratu), laparoskopijo ali histeroskopijo.
Ženska neplodnost
Nezmožnost ovulacije
Med ovulacijo se običajno iz enega od jajčnikov vsak mesec spusti jajčece. Nekatere ženske ne ovulirajo ali pa je proces moten. To se lahko zgodi po zaslugi hormonskega neravnovesja, zaradi česar se dozorevanje jajčec ne more stimulirati, lahko pa so tudi jajčniki prizadeti zaradi bolezni, so nenormalni ali pa jih sploh ni. Včasih ovulacijo lahko zmoti tudi hud stres. Težave z jajčniki se zdravijo z zdravili, kar je v 90 odstotkih uspešna metoda zdravljenja.
Zapora jajcevodov
Jajcevodi prenašajo semenčice proti jajčecu in usmerjanje jajčeca proti maternici. Kadar je na jajcevodih prisotna okvara oziroma brazgotina, je njihovo delovanje onemogočeno. Pogostokrat je vzrok zapore medenična vnetna bolezen, posledica okužbe s klamidijo. Težava se lahko zdravi na več načinov, uspešnost zdravljenja pa je dokaj majhna (30 do 40 odstotkov). Metodi zdravljenja sta kirurški poseg in poseg imenovan tuboplastika.
Maternica in sluz materničnega vratu
Manjši odstotek težav, ki vodijo v neplodnost, predstavlja nezmožnost jajčeca, da se zasidra v maternico in nezmožnost semenčic, da se prebijejo skozi maternični vrat v maternico. Vzrok za prvo so zdravstvene težave kot so tumorji, polipi in vnetja, pri drugem pa gre za premalo sluzi, za pregosto sluz ali pa maternični vrat izloča protitelesa, ki uničujejo maternico.
Moška neplodnost
Število semenčic
V enem mililitru se praviloma giblje kar od 60 do 100 milijonov semenčic. Kadar se število semenčic v semenski tekočini znatno zmanjša, bo par verjetno imel težave z zanositvijo. Analiza lahko pokaže tudi delež nenormalnih semenčic.
Slaba gibljivost semenčic
Možnost zanositve zmanjša tudi stanje, kadar je v semenski tekočini prisotnih veliko slabo gibljivih semenčic. Namreč v mnogih primerih take semenčice ne morejo prodreti do maternice. Vzroki, ki privedejo do pomanjkljivosti semenčic so hormonske bolezni, kajenje, mumps v odraslih letih, alkohol, različna zdravila in poškodbe ali bolezni mod.
Zdravljenje moške neplodnosti
Najprej je potreben pregled mod in nato analiza semenske tekočine. Analiza se opravi večkrat, saj se število semenčic razlikuje iz dneva v dan. Običajno se odvzamejo tudi krvni vzorci za merjenje ravni hormonov, če gre za hormonsko neravnovesje, se stanje morda izboljša s pomočjo zdravil. Kadar je potrebno, kirurgi opravijo tudi odstranitev zapore v semenovodu.
Spremenite način življenja!
Za odpravljanje dejavnikov, ki lahko slabo vplivajo na plodnost, se je velikokrat potrebno zazreti tudi v način življenja. Vsekakor je priporočljivo opustiti dolge delavnike in stresni način življenja, kajenje, prekomerno pitje alkohola, pretesno spodnje perilo, predolgo zadrževanje v vročih prostorih in savnah (predvsem moški) in se ne vdati prehranjevalnim motnjam kot sta anoreksija in bulimija. Zdravljenje neplodnosti izzove mnoge občutke in frustracije. Lahko se prebudi jeza, občutek krivde, žalost in izoliranost. Paru je največja pomoč obojestranska opora in spodbuda ter misel, da se s to težavo soočajo tudi mnogi drugi.
Otroke imejmo mladi
Strokovnjaki svetujejo, da se za prvega otroka ženska odloči pred 30-im letom, idealno pa bi bilo celo pred 25-im letom. Po 30. letu se izjemno poveča možnost genetskih okvar pri otroku, možnosti pa so večje tudi za druga obolenja in alergije, pa tudi za splav in zmanjašano možnost zanositve. Biološka ura pa tiktaka tudi moškim. Nedavne epidemiološke študije so pokazale, da ima moški, ki je starejši od 40 let, veliko manj možnosti za oploditev jajčec, kot njegovi mlajši kolegi, poleg tega pa se pri otroku pojavlja povečano tveganje za razvoj bolezni, kot sta avtizem ali shizofrenija.