Porod leže
Večina žensk se še vedno odloča za porod leže, ki pa ima tako svoje prednosti kot tudi slabosti. Ena izmed njih je na primer to, da se mora otrok pri porodu leže zriniti navzgor, da bi se prebil na svet, obenem pa pritiska na aorto in spodnjo zbiralno veno, zaradi česar naj bi bil slabše preskrbljen s krvjo in kisikom kot pri porodu čepe.
Porod na pručki
Dr. Marjan Pajntar je z Nizozemske pripeljal stolček, ki mu nekateri pravijo kar pručka, in je prvi, ki je v Sloveniji dokazal, da je pokončna drža porodnice med porodom zelo dobrodošla tako zanjo kot tudi za otroka. S strani porodnic je bilo navdušenje nad pručko veliko, saj so bili popadki manj boleči, na pručki so lažje dihale, lažje so tudi iztisnile otroka in porod je bil ponavadi krajši. Takšna poza je za porodnico precej bolj udobna kot rojevanje leže, ki bolj odgovarja babicam in porodničarjem, ker tako lažje nadzorujejo mater in novorojenčka, pa tudi lažje se odločijo o prerezu presredka, ki pa je med rojevanjem čepe (oziroma na pručki) manj napet.
Porod v vodi
Z uporabo vode med porodom se lajšajo bolečine, deluje pa tudi kot sredstvo za sproščanje. Pri porodu v vodi naj bi bilo manj raztrganin in prerezov presredka, otroku pa je na takšen način olajšan prihod iz maternice v novo okolje. Zanimanje za takšen porod se je sicer v zadnjem desetletju močno povečalo, vendar pa se je v zadnjih letih zmanjšalo zaradi epiduralne analgezije, za katero se odloči kar četrtina porodnic. Takšen porod sicer lajša bolečine matere, vendar pa je potrebno omeniti, da gre velikokrat za daljši porod, ki ga mora voditi usposobljeno osebje.
Porod sede
Za porod sede se lahko odločiš v vsaki porodnišnici, saj takšen položaj omogočajo porodne postelje. Ker se v takšnem položaju otrok prebija navzdol in ne navpično kot pri ležečem položaju, je takšen način poroda prijetnejši tako za mamo kot tudi za otroka.
Porod kleče
Takšen položaj omili bolečine v križu, saj je otrokova teža preusmerjena naprej, manjša pa je tudi možnosti raztrganin. Izkušnje mamic kažejo, da takšen položaj omogoči tudi hitrejše odpiranje ter da je zelo primeren če pričakujejo večjega novorojenčka.
Porod na vseh štirih
Pri porodu na vseh štirih si lahko porodnica pomaga tudi z blazinami, ki jih podloži podse. Tudi ta položaj omili bolečine v križu, veliko porodnic pa se v tem položaju izogne prerezu presredka. Ta položaj lahko uporabijo tudi, da se poveča pritok krvi k maternici in otroku v primeru, da se upočasni bitje otrokovega srca.
Porod na boku
Babica oziroma zdravnik svetujeta, kateri bok je primernejši, takšen položaj pa predvsem zmanjša bolečine ob popadkih in odvzame pritisk na presredku. Prijeten je, kadar porodnica potrebuje počitek, nujno pa leži na boku tudi v primeru epiduralne analgezije.