Lažja nosečnost in porod po zaslugi orientalskega plesa
Dokazali so, da imajo ženske, ki redno vadijo orientalski ples, manj stresov in težav, ki običajno spremljajo nosečnost. Porod je lažji, krajši in manj kompliciran. Vadba vpliva dobro tako na mater kot otroka. Otroci mater, ki so plesale orientalski ples, pa bolje prenašajo porod. Nosečnost ni stanje šibkosti. Prehranjujte se le z zdravo hrano, negujte se in ostanite fizično aktivne. Le tako boste izkusile nosečnost kot naravno, ustvarjalno silo, ki vam bo poklonila osebno moč in notranjo izpolnjenost.
Orientalski ples je namenjen ženskam
Orientalski ples izvira iz starodavnih ritualov plodnosti egipčanskih tempeljskih svečenic, ki so spodbujali življenje in rast. Ples je bil sprva namenjen le ženskemu občinstvu med poročnim obredom in rojevanjem. Plesala so ga tudi mlada dekleta, ki so svoja telesa pripravljala na spolno življenje in nosečnost.
Orientalski ali trebušni ples se od ostalih plesov loči predvsem po tem, da ga plešemo predvsem s trupom in ne z nogami v smislu preštevilnih plesnih korakov in gibov rok. Plesni koraki so tu enostavnejši, prav tako tudi delo rok.
Gibi orientalskega plesa so povezani z življenjem ženske. Primarni in bazični presegajo samo plesno tehniko in so zato blizu vsaki ženski ne glede na starost ali kulturo v kateri živi.
Zakaj lahko orientalski ples olajša porod?
Plesalke orientalskega plesa oponašajo gibe rojevanja, nošenja otroka, zibanja in drugih tradicionalnih ženskih gibov, ki krepijo trebušne mišice in mišice medeničnega dna. Med vadbo se lahko naučite čudovite, okrogle, močne in mehke gibe kot so zibanje, kroženje, gibanje v obliki osmice in tresenje medenice. Gibi krepijo medenično dno, stegenske mišice in mišice zadnjice. Med samim porodom imamo tako več moči in kontrole pri fazi potiskanja. Močan medenični del razbremeni zgornji del telesa, omogoča pretok energije in odpravi marsikatere napetosti v predelu vratu in glave. Valovanje s trebuhom in podobni gibi krepijo trebušne mišice, ki jih čaka med porodom veliko delo. Pri gibih s trebušnim delom sodelujejo hrbtenica, trebušna prepona in posledično pljuča. Ta ples nas uči pravilnega dihanja med gibanjem. Zavestno, povezano in globoko dihanje nam pomaga pri soočenju z bolečino. Bolečino lahko sprejmemo kot zaveznico in jo z gibom in dihom preobrazimo v čisti užitek. Prožne mišice vam bodo olajšale porod in omogočile veliko lažje in hitrejše okrevanje in vzpostavljanje prvotnega stanja.
Drugi pozitivni učinki orientalskega plesa na žensko telo
Redna vadba orientalskega plesa pripomore k pravilni drži in razbremenitvi križnega dela hrbtenice. Močne mišice medeničnega dna omilijo težave z napetim trebuhom v stresnih situacijah ali ko ste preutrujene. Hkrati pa lahko z naučeno osnovno plesno pozicijo pri orientalskemu plesu omilimo bolečine v križu. Gibi s prsnim košem okrepijo zgornji del hrbta in prsne mišice. Na ta način se sprostijo napetosti in težave, ki jih nosimo na ramenskem obroču. Lepe pozicije in valovanje z rokami vplivajo na mišice rok, ki bodo najlepše darilo vašemu novorojenčku. Te roke ga bodo hranile, negovale in nosile. Pomenile bodo topel objem in varno zavetje pri dobrodošlici vašega malčka na ta svet.
Orientalski ples lahko vadijo tudi nosečnice. V prvih dveh mesecih nosečnosti odsvetujem tresenje z medenico, ki mu pravimo šimi (shimmy). Zmerno lahko vadite vse do poroda. Pa veliko zabave vam želim!
Mirjam Mihelčič Korez vodi delavnice in redno vadbo orientalskega plesa. Če bi se vadbe rade udeležile, ji pišite na mirjam@bitizenska.org.