Kaj je epiduralna anestezija in kako se izvaja?
Epiduralna anestezija sodi med najzanesljivejše in najuspešnejše metode, ki lajšajo bolečine med porodom. Izvede jo anesteziolog, izvajajo pa jo le v večjih porodnišnicah. Postopek se izvaja tako, da anesteziolog zabode tanko cevko v zunanjo ovojnico hrbtnega mozga, ki je prepletena z živci, ki prenašajo občutek bolečine iz maternice. Skozi cevko vbrizgajo lokalni anestetik, ki blaži bolečino v prvi in drugi porodni dobi.
V katerih primerih izvajajo epiduralno anestezijo?
Epiduralno anestezijo se ponavadi izvaja takrat, ko je maternično ustje odprto najmanj 5 cm. V primeru, da je narejena pravilno, se popadki ne upočasnijo. Če pa je narejena prezgodaj, se lahko s tem porod zavleče.
Ima lahko epiduralna anestezija negativne učinke?
Slaba stran epiduralne anestezije je, da zahteva zelo izurjeno osebje, je dražja in manj uporabna kot druge. Največja slabost te metode pa je, da velika doza anestetika lahko zmanjša potrebo po pritiskanju med popadki, kar povečuje možnost, da je treba porod dokončati s kleščami.
Med epiduralno anestezijo je priporočljivo izvajati elektronski nadzor nad srčnim utripom ploda, saj lahko ta metoda včasih povzroči kratkotrajno upočasnitev otrokovih srčnih utripov med popadki, porodnici in otroku lahko pade krvni tlak, možna pa so tudi nekatera nevrološka obolenja.
Ali je epiduralna anestezija primerna za vsako porodnico?
Porodnice naj bi bile v materinski šoli seznanjene o možnostih lajšanja bolečin med porodom in o možnostih epiduralne anestezije. Tiste, ki to metodo nameravate izbrati, bi se morale vsaj 14 dni pred porodom obvezno osebno pogovoriti z anesteziologom, ki bi metodo natančneje predstavil in jo glede na vaše stanje, želje, pričakovanja in morebitna obolenja tudi priporočal ali odsvetoval.
Vsaka porodnica pa se nato po omenjenem pogovoru sama odloči, ali se bo z bolečino spopadla sama ali s pomočjo epiduralne anestezije.