Skušajte biti spočite
Porod ni lahko delo, zato pred začetkom poroda poskrbite za počitek. Na srečo je narava poskrbela za dva odmora. Prvi je v začetni fazi poroda, ko popadki še niso tako hudi, drugi pa je v obliki majhnih, a rednih predahov med posameznimi popadki. Med popadki se sprostite in počivajte, nikar pa ne razmišljajte, kako hud bo naslednji popadek, saj to bolečino le še poslabša.
Bodite v formi
Okrepljene mišice in kondicija, ki jo boste pridobile z dnevnimi sprehodi, plavanjem, kolesarjenjem in vajami za medenico vam bodo pri porodu v veliko pomoč. Izogibajte pa se športnih aktivnosti, pri katerih obstaja večja možnost za poškodbo.
Prazna vreča ne stoji pokonci
Maternica in mišice okoli nje potrebujejo med porodom veliko vode in energije, zato pred porodom zaužijte majhne količine hitro prebavljivih živil. Zdravniki uživanje hrane in pitje pred porodom odsvetujejo iz preventive, če bi bil potreben carski rez in splošna anestezija, vendar pa se danes večina carskih rezov opravlja z epiduralno ali spinalno anestezijo, zato prazen želodec med porodom ni tako pomemben kot je bil nekoč.
Sproščenost je ključna
Med porodom okoli sebe potrebujete mirno in tiho okolje. Zatemnjene luči, sproščujoča glasba in ljudje, ki jih želite ob sebi, vam bodo pri tem v veliko pomoč. Spremljevalci pri porodu morajo spoštovati vašo zasebnost med popadki, saj se boste le tako popolnoma sprostile in osredotočile na težko nalogo, ki je pred vami. Pomagajo vam lahko tudi poljub, objem ali čutna masaža, ki sprožajo hormona endorfin in okistocin, to pa vas sprosti in okrepi krčenje maternice.
Pozabite na bonton
Naj vas ne bo sram zvokov, ki jih spuščate med porodom – bonton raje prihranite za druge priložnosti. Kriki, javkanje in godrnjanje pogosto pomagajo sprostiti napetost in so učinkovit način zbiranja notranje energije za premagovanje težkih popadkov. Zahtevajte prav vse, kar si poželite – najljubšo glasbo, hiter prigrizek ali pa le bolj mehke blazine.
Izberite položaj, ki vam najbolj ustreza
Da bi lahko izkoristile naravne sposobnosti telesa, da vas vodijo do najboljših položajev za rojevanje, boste morda morale izklopiti nekatera kulturno pogojena prepričanja. Študije kažejo, da ženske, ki niso podvržene miselnosti o rojevanju v ležečem položaju, izberejo različne položaje za rojevanje, najpogosteje pa pokončne oziroma polpokončne. V takem položaju gravitacija pomaga dojenčku pri spuščanju, medenica se lažje premika in prilagaja premikanju novorojenčka, raztezanje porodnega kanala pa je naravnejše, zaradi česar so poškodbe manj verjetne.