Kaj je strah pred porodom?
Strah pred porodom je zelo resničen in tudi razumljiv, saj dejanski porod ne izgleda nič kaj prijetno ne glede na to na kakšen način ga prikažemo. V večini primerov gre za strah pred telesno bolečino in posledicami, nekatere ženske pa se bojijo tudi izgube intimnosti s partnerjem. Tolažilne besede, da bo vse v redu in da je potrebno imeti v mislih trenutek, ko boš novorojenčka stisnila v svoje naročje, pri tokofobiji ponavadi ne zadostujejo.
Dve vrsti strahu pred porodom
Strah pred porodom je priznan tudi v strokovnem izrazoslovju. Pridobil si je ime lokiofobija, imenujejo pa ga tudi tokofobija. Manifestira se lahko v nedolžnem strahu pred porodom, včasih pa pokaže tudi močnejše simptome kot so nočne more, napadi panike in psihosomatske težave. Nekatere ženske se zavoljo strahu pred porodom že vnaprej odločijo za carski res, mnoge pa v procesu rojevanja na strah povsem pozabijo. Obstajata dve vrsti strahu pred porodom: primarna tokofobija, ki se pojavlja pred dejansko nosečnostjo in sekundarna tokofobija, ki se pojavi zaradi slabih izkušenj z nosečnostjo, porodi ali poporodno depresijo v preteklosti.
Kako premagati strah pred porodom?
1. Imej pravi odnos do poroda
Občutke do poroda določa predvsem tvoj odnos do celotnega procesa. Dobro je, da o porodu ne razmišljaš kot o nesrečni obremenitvi, ki je naložena ženskam, saj te to lahko le še bolj prestraši. Bolje bo, če porod vzameš kot izziv z izjemno pozitivno in unikatno nagrado, enako kot vsaka stvar, za katero si se borila v življenju. Potrebno je žrtvovati nekaj časa in truda, vendar če sodeluješ s svojim telesom, boš iz vsega skupaj dobila zelo lepo nagrado.
2. Izobrazi se o porodu
Strahovi velikokrat izhajajo iz strahu pred neznanim, zato tudi svoje občutke do poroda obravnavaj tako. V nekaterih primerih se strah pojavi tudi zaradi napačnih informacij. Če nimaš dovolj informacij in znanja o porodu, se o tem izobrazi dovolj, da boš vedela, kaj pričakovati in kako se izogibati komplikacijam. Znanje in realna pričakovanja lahko zmanjšajo tvoj strah.
3. Ne istoveti se z drugimi ženskami
Verjetno se boš pred porodom pogovarjala z različnimi materami o njihovih izkušnjah glede poroda. Nekatere ti bodo povedale prijetne zgodbe, druge malce manj prijetne, a pomembno je, da se z njimi ne istovetiš in ohraniš realna pričakovanja.
4. Ob sebi imej nekoga za oporo
Oseba, ki ti lahko nudi oporo, je lahko tvoj partner, prijatelj/ica, član družine ali pa tudi kdo izmed zaposlenih v bolnišnici. Pomembno je, da imaš ob sebi ljudi, ki ti nudijo pogum in čustveno podporo. Morda bo občutek, da nisi sama, znižal tvoj strah pred porodom.
5. Prevzemi kontrolo
Oglej si kakšne oblike poroda so na voljo v Sloveniji. Tako boš lahko izdelala svoj plan in želje glede samega poroda ter se o njih pogovorila s svojim ginekologom. To ti bo ponudilo nekaj kontrole nad dogajanjem, zaradi česar se boš počutila bolj sproščeno glede poroda. Torej bodi informirana, realna, pripravljena, predvsem pa pozitivna in obkrožena z ljudmi, ki te imajo radi. Porod naj ne bo strah, temveč razlog za veselje.