Splav je posledica spolnosti med moškim in žensko, zato sta za nastalo stanje soodgovorna. Kljub poudarjanju deljene odgovornosti med partnerjema, ki sta zanosila, pa ne moremo prezreti, da ženske nosijo zelo drugačne in morda bolj oprijemljive posledice kot moški. Kakšne so te posledice in kako ravnati?
Kako na spolnost vplivajo fizične posledice splava?
Čas fizičnega okrevanja po splavu je dva do štiri tedne. Prva ovulacija se pojavi približno dva tedna po splavu, kar pomeni, da je prva resna nevarnost (ali priložnost), da ponovno zanosite po dveh tednih, saj se telo takoj po operaciji vrne v svoj cikel, oziroma ga začne znova.
To pomeni, da morate razmišljati o zaščiti, takoj, ko se odločite za spolne odnose, oziroma še preden se jih lotite, saj ne obstaja “naravna zaščita” ki bi preprečevala zanositev nekaj časa po splavu. Izberita zaščito, ki vama obema najbolj ustreza. Pretehtajte tudi vprašanje kako boste ukrepali v primeru ponovne neželene nosečnosti, saj je večina žensk sposobna zanositi skoraj takoj po splavu.
Katera je najprimernejša zaščita po splavu?
Ko se odločite za spolne odnose, je priporočljiva uporaba kondomov- sploh če se odločite, da se boste predajali spolnosti pred dvema tednoma. Kondomi so najprimernejša oblika, saj poleg zaščite pred nosečnostjo nudijo tudi nujno zaščito pred morebitnimi infekcijami.
Raje kot vaginalno, se seksu predajajta oralno, analno… ljubkujta se, negujta vez med vama, ki jo je splav postavil na preizkušnjo.
Izguba zanimanja za seks po splavu
Nekateri kar ne morejo dočakati časa, ko se lahko po splavu brez ovir ponovno lotijo spolnosti, nekateri pa izgubijo zanimanje za spolnost. Izguba zanimanja za seks je največkrat posledica občutka krivde in je precej pričakovana posledica splava. Splav je dogodek v življenju, ki zelo zaznamuje vaše življenje. Nihče nanj ne pozabi, se pa seveda s časom stanje izboljšuje. Ni malo parov, ki tega niso sposobni prebroditi, zato se mnoge zveze tudi končajo. Sploh če je prišlo do spontanega splava kasneje v nosečnosti. Čustvena obremenjenost na obeh straneh terja svoj davek. Zdi se, da splav zapusti senco, ki človeka nikoli ne zapusti. Velik vpliv na doživljanje in čustveno prebolevanje splava pa ima cela vrsta dejavnikov: starost, kako dolgo sta s partnerjem skupaj, če sta oba enakovredno prispevala k odločitvi, trajanje nosečnosti pred splavom. Po opravljenem splavu povzročajo preglavice tudi hormoni, ki so lahko krivi za to, da ženska nekaj časa po splavu ne kaže zanimanja za spolnosti. Pari dostikrat čutijo zamero in so sovražno nastrojeni en proti drugemu. Problem nezanimanja za seks lahko rešita z iskrenimi pogovori, ki naj ne bodo naravnani k očitkom, ampak k medsebojnemu bodrenju. Kot vsako stvar v življenju, lahko tudi splav obrneta v svoj prid. Bodita izjema, naj vaju splav naredi močnejša in bolj povezana- tudi v spolnosti.
Splav lahko zelo spremeni pogled ženske na svoje telo
Sram in krivda se odražata tudi na odnosu do telesa, ki ga lahko ženska začne skrivati kot skriva svojo temno skrivnost. Občutek neprivlačnosti je pogost razlog, da se ženske s težavo prepuščajo spolnosti po splavu . Spremeni se odnos do celega telesa. Še posebno se spremeni odnos do spolnih organov, ki niso več le vir užitka in ugodja. V raziskavi, ki so jo pred petnajstimi leti opravili v Ameriki so ugotovili, da skoraj ni ženske, ki ne bi po splavu čutila določene mere neugodja, da pa so ti občutki v 90 % primerov izginili v roku enega meseca. Z vami ni nič narobe, če vam uspe to nekoliko prej ali malo kasneje. 10 odstotkov žensk, ki so potrebovale občutno več časa je bilo v veliki meri v splav prisiljenih s strani partnerja ali sorodnikov.