Kaj je izvenmaternična nosečnost?
Kot že samo ime pove – izvenmaternična nosečnost je nosečnost, ki se razvije izven maternice. To se zgodi, kadar se oplojeno jajčece ne zasidra normalno v maternico, temveč se prične razvijati nekje drugje v spodnjem delu trebuha. Plod take zanositve je abnormalen in se ne more razviti v fetus. Tako jajčece se največkrat zasidra v jajcevodih, lahko pa se ustavi tudi na jajčnikih ali pa se pritrdi na črevo. Izvenmaternično nosečnost lahko odkrijejo v 5 do 10 tednih nosečnosti, lahko pa privede tudi do resnejših komplikacij, recimo do krvavenja. Namreč z rastjo oplojenega jajčeca, se počasi začnejo širiti tudi jajcevodi, kar lahko povzroči njihovo rupturo oziroma trganje. Ker se ob jajcevodih nahaja glavna arterija, je njihovo širjenje lahko močno nevarno, saj jo lahko natrga, kar sledi v močno krvavenje.
Vzroki izvenmaternične zanositve
Do izvenmaternične zanositve pride takrat, ko oplojeno jajčece svojo pot ne nadaljuje do maternice, temveč se ustavi v jajcevodu. Jajčece se ustavi, če je jajcevod poškodovan, opraskan ali zvit. Možnosti za izvenmaternično zanositev povečajo pretekla vnetja jajcevodov, recimo klamidija ali gonoreja. Če je ženska v preteklosti imela operacijo organov v spodnjem delu trebuha, recimo na jajcevodih, jajčnikih, maternici ali črevesju, bi utegnile biti možnosti za izvenmaternično zanositev prav tako večje. Na pojav tovrstne nosečnosti vplivajo tudi izvenmaternične zanositve iz preteklosti.
Simptomi izvenmaternične nosečnosti in kdaj poiskati zdravniško pomoč
Simptomi izvenmaternične nosečnosti so dokaj podobni simptomom splava. Pri tovrstni zanositvi včasih lahko pride do komplikacij. Največkrat se pojavijo v obliki bolečine v spodnjem delu trebuha in kot vaginalna krvavitev. V hujših primerih, ki zahtevajo nujno medicinsko pomoč, se pojavi tudi vrtoglavica, omotičnost, bledoličnost, potenje in povišan srčni utrip. Ženska s hudim vaginalnim krvavenjem nujno potrebuje zdravniško asistenco, saj v nasprotnem primeru lahko izkrvavi v pičlih dveh urah.
Zdravniški pregledi in zdravljenje
V primeru bolečin in vaginalnega krvavenja ženski namestijo masko za dovod kisika ter opravijo krvne preiskave. Zdravnik bo opravil tudi ginekološki pregled, pri čemer bo verjetno uporabil ultrazvok, da bi ugotovil, kje se nahaja mesto nosečnosti. Če je krvavenje zelo močno in je ženska v življenjski nevarnosti, bo takoj odpeljana v operacijsko sobo. Ker izvenmaternična nosečnost ni normalna in ne zagotavlja razvijajočega se otroka, bo zdravnik predlagal najboljši način zdravljenja. Kadar je nosečnost locirana v jajcevodih, so ponavadi predlagana zdravila, ki onemogočajo rast tkiva, ki ga čez čas telo izloči. Ob tem je potrebno vsake tri dni opravljati preglede krvi, ženske, ki so bile deležne tovrstnega zdravljenja zunajmaternične nosečnosti, pa poročajo o bolečinah v spodnjem delu trebuha in vaginalnem krvavenju, ki je podobno malce močnejši menstruaciji. Za odpravljanje izvenmaternične nosečnosti kirurgi opravijo laparoskopijo, ki ponavadi zahteva majhni zarezici v spodnjem delu trebuha, s pomočjo katerih odstranijo tkivo. Včasih je potrebna večja zareza, v nekaterih primerih, kadar je jajcevod močno poškodovan, pa je potrebno odstraniti tudi sam jajcevod.