Kaj sploh je poporodna depresija?
Poporodna depresija je zelo boleča izkušnja za vsako žensko v obdobju tik po porodu. Poporodna depresija je znana tudi pod imenom poporodna otožnost in prizadene skorajda dve tretjini porodnic. Običajno se pojavi v blagi obliki, prične pa se lahko že nekaj dni po porodu. Ženske se v tem obdobju lahko počutijo depresivne, zbegane, otožne, razočarane, utrujene, malodušne in jokave brez pravega razloga. Včasih lahko tudi večino dneva preživijo v solzah, ker se počutijo zavržene od družine, prijateljev in lastnega partnerja.
Najverjetnejši vzroki poporodne depresije so nenadne hormonske spremembe, saj se zgodi nekakšen ‘padec’ po porodnem stresu in morda bojazen pred novo odgovornostjo, ki zdaj zajema novega družinskega člana. Pri približno eni od tisoč mater se pojavi hujše stanje, ki se imenuje poporodna psihoza, med katero se pojavljajo celo zablode, halucinacije in nadvse čudno obnašanje. V takem primeru je ženska popolnoma zmedena ter lahko ogroža sebe in novorojenčka. Potrebno jo je napotiti v bolnišnico, za popolno okrevanje pa so potrebna zdravila in svetovanje, katerega se udeležuje tudi partner.
Z ljubečim in skrbnim partnerjem bi morala poporodna depresija miniti v nekaj dneh, včasih pa se lahko nadaljuje mesece ali celo leta. Tega pa potem ne povzročajo več hormoni, temveč težave s sprejemanjem nove materinske identitete ter novih čustev, ki jih ta funkcija prinese.
Kaj povzroči poporodno depresijo?
Zanesljivega vzroka poporodne depresije ne poznajo. Razvije se lahko pri vsaki materi, najbolj logična razlaga pa so hormonske spremembe, ki se zgodijo v telesu. Večja verjetnost za pojav poporodne depresije pa obstaja pri ženskah, ki:
– so imele mentalne težave v preteklosti,
– so občutke depresije doživljale v sami nosečnosti,
– doživljajo težave v vezi oziroma zakonu,
– nimajo prijateljev ali družine,
– imajo denarne težave,
– imajo zdravstvene težave kot sta anemija in motnje uriniranja.
Velika verjetnost obstaja, da se bo poporodna depresija ponovila tudi pri naslednjem porodu.
Kako poporodno depresijo najhitreje premagati?
Podpora najbližjih
Člani družine in prijatelji lahko materi, ki trpi za poporodno depresijo, pomagajo tako, da spremljajo njeno počutje in o tem poročajo zdravniku. Prav tako morajo razumeti, da je takšno stanje le trenutno in da bo ob pravi podpori najbližjih minilo hitreje. Zelo pomembno je, da matere v takšnem počutju njeni najbližji ne zanemarijo ali pustijo same ter da jo stalno opominjajo, da se bo kmalu počutila bolje. Najbolje je, če se vsi organizirajo tako, da porodnica nikoli ni sama, temveč da je vedno nekdo ob njej. Posebno vlogo pri premagovanju poporodne depresije pa ima seveda ljubeč in razumevajoč partner.
Kakšna je vloga zdravnikov in medicinskih sester?
Bolnišnično osebje lahko pomaga tako, da porodnici skuša dvigniti samozavest in počutje ter da jo predstavijo ostalim porodnicam na oddelku, s katerimi bo delila skupne težave ter se o njih lažje pogovarjala. Zelo pomembno je, da se zdravnik zaveda vseh simptomov poporodne depresije porodnice, saj se edino tako lahko odloči, ali mater potrebuje pomirjevala ali antidepresive, od katerih pa seveda ženska ne sme postati odvisna. Če zdravnik po predpisanem zdravilu opazi poslabšano stanje, naj spremeni način zdravljenja. K boljšemu počutju lahko pripomore tudi pravilna prehrana in vnašanje priporočene količine vitaminov v telo.
Kako si pomagati sama?
Najpomembnejša stvar za porodnico, ki trpi za poporodno depresijo, je, da se zaveda, da se bo njeno stanje izboljšalo in da gre le za trenutno počutje. Vsaka ženska bi o svojem otožnem počutju morala znati spregovoriti in ponavadi takrat ženske resnično potrebujejo osebo za pogovor. Pomembno je, da si porodnica privošči toliko počitka, kot ga potrebuje, ter da njeni dnevi minevajo brez večjih stresov. Znižanje količine sladkorja v krvi lahko stanje še dodatno poslabša, zato so takrat odsvetovane stroge diete in pretirana odrekanja hrani. V primeru, da gre za zdravljenje depresije z zdravili, ne obupavajte nad seboj, tudi če se depresija ponovno pojavi, ko že nehate jemati zdravila, in tudi o tem brez zadržkov spregovorite s svojim zdravnikom. Ko poporodna depresija mine, bodo lepi dnevi in nove dogodivščine z novorojenčkom brez dvoma zasenčile vse težave poroda.