Kaj pravijo podatki?
Carski rez je večji abdominalni operacijski poseg, ki zahteva dva reza. Prvi rez je skozi kožo in trebušno steno, drugi pa skozi maternico, da lahko pride do poroda. Čeprav je velikokrat nujen, največkrat v namen varnosti matere, si mnogo žensk ob drugi nosečnosti zaželi vaginalnega poroda, če je ta le možen. Do leta 1988 je prišlo le do treh odstotkov vaginalnih porodov v primeru, da je ženska opravila prvi porod s pomočjo carskega reza. Ker je bilo v Ameriki v tistem času kar 25 odstotkov dojenčkov rojenih s carskim rezom, je ameriški Nacionalni inštitut zdravja skupaj z ameriškimi ginekologi zdravnike začel spodbujati, naj materam dovolijo vaginalni porod kljub temu, da so že imele carski rez. Zdaj velja že dobro uveljavljena praksa, da vsaki nosečnici pod določenimi pogoji zdravniki dovolijo poskus vaginalnega poroda in šele v primeru, da se ta zakomplicira, izvedejo ponovni carski rez. Kar 70 odstotkov žensk, ki imajo za sabo porod s pomočjo carskega reza in si naslednjič zaželijo vaginalni porod, tega tudi uspešno opravijo.
Kaj vpliva na odločitev zdravnika?
Ali se bo zdravnik odločil za poskus vaginalnega poroda pri ženski, ki je prej rodila s pomočjo carskega reza, je odvisno od mnogih dejavnikov. Če je imel pri tej odločitvi večinoma slabe izkušnje, bi znal materi takšen način poroda odsvetovati. Po vsej verjetnosti bosta morala biti pri poskusu vaginalnega poroda prisotna tudi babica in anestezist ter osebje, ki zna v primeru komplikacij izvesti carski rez kljub trenutnem aktivnem poteku poroda. Večje bolnišnice imajo zahtevano osebje skorajda vedno na razpolago, a prav po zaslugi dejstva, da lahko pride do komplikacij, je v manjših bolnišnicah ali zdravstvenih centrih potrebno osebje vnaprej organizirati. Na odločitev zdravnika bo vplival tudi razlog, zaradi katerega je bil pri prvem porodu odsvetovan vaginalni način in je bil potreben carski rez. Nekaterim ženskam je vaginalni porod odsvetovan po zaslugi reza, ki je bil narejen med prvim porodom. Namreč če je poseg vključil tudi zgornji del mišic maternice, vaginalni porod poveča možnosti, da bi se brazgotina na maternici razširila. Prav zato je pred samim porodom močno priporočljiv natančen posvet z zdravnikom, saj lahko pride do rupture oziroma pretrganja maternice.
Ruptura maternice
Ruptura maternice je sicer redek, a zelo resen pojav. Privede lahko do histerektomije, poškodbe na sečilih, poškodbe na možganih otroka po zaslugi pomanjkanja kisika, nujne transfuzije, vnetja maternice ali celo smrti matere ali otroka. Vzrok za pretrganje maternice je lahko travma, velikost otroka ali multipla nosečnost (dvojčki, trojčki …). Ženske, ki imajo željo po vaginalnem porodu po predhodnim carskim rezom, so med samim porodom natančno opazovane in čeprav je rupturo maternice težko zaznati, je včasih že samo povečan utrip lahko znak, da se brazgotina od carskega reza širi. O tem, kakšen način poroda se bo zgodil, se vedno odloči zdravnik, po tem ko preuči potek prejšnjih porodov ženske ter na podlagi tega zaključi, kakšna so njena tveganja v primeru tokratnega vaginalnega poroda. Po vsej verjetnosti se bo izogibal uporabe prostanglandinov, torej substanc podobnih hormonom, ki imajo v telesu mnoge funkcije, med katerimi je tudi povzročanje krčenja in sproščanja mišičnega tkiva.
Kdaj je vaginalni porod uspešen?
Zdravnik bo predvideval, da bo vaginalni porod po vsej verjetnosti manj uspešen za ženske, ki tehtajo več kot 90 kg ter za ženske starejše od 35 let. Uspešnost vaginalnega poroda je odvisna tudi od velikosti in teže otroka. Pri večjih otrocih je vaginalni porod po carskem rezu bolj tvegan in odsvetovan. Na odločitev lahko vpliva tudi razlog, zaradi katerega je bil prej opravljen carski rez. Kadar je šlo za napačno pozicijo dojenčka pri porodu, torej če se je otroček rodil z ritko in nogami naprej, je možnosti za uspešen vaginalni porod več kot pri ženskah, ki so vsakega otroka rodile s carskim rezom. Če je ženska imela že kdaj prej vaginalni porod, je možnosti za uspešnost še enega vaginalnega poroda po carskem rezu 89-odstotna. V primeru, da je carskemu rezu sledil vaginalni porod, pa so možnosti uspešnega ponovnega vaginalnega poroda 93-odstotne.