O nosečnosti obstaja veliko mitov in mnoge med njimi gre jemati bolj za šalo kot zares. Nekateri pa so kar preveč resni, neutemeljeni in predvsem so njihove posledice lahko prevelike.
Med dojenjem LAHKO zanosite!
Enega izmed mitov, o katerem želimo spregovoriti, se verjetno ne bo več držala Jamie Spears. V drugo je zanosila, ker je verjela, da to v času dojenja ni možno. Napaka! Splošno prepričanje, ki vlada, sicer ni povsem brez znanstvene osnove. Res je, da se v času dojenja izloča hormon oksitocin, ki se izloča tudi pri porodu in je pomemben hormon pri proizvajanju materinega mleka. Res je tudi, da ta hormon znižuje plodnost, vendar ne povsem, le zmanjša možnosti zanositve.
Niso redke tiste ženske, ki z dojenjem določajo, kdaj se bo rodil njihov naslednji otrok. Sledenje tej metodi je podobno zanesljivo kot držati se (ne)varnih oz. (ne)plodnih dni v menstrualnem ciklusu. Nekateri logiko te kontracepcije utemeljuje tudi s tem, da naj bi narava poskrbela , da ženska vsaj v prvih mesecih po porodu ne more ponovno zanositi, da lahko zadosti otrokovim potrebam. Narava ima svoje zakonitosti, vendar se narava kdaj z nami tudi poigra. Lahko deluje v večini primerov, a se vam ne zdi tveganje vendarle nekoliko preveliko?
Kaj vpliva na možnost zanositve med dojenjem?
Če se za to metodo vendarle odločite, morate dosledno upoštevati nekatere smernice. K zanesljivosti metode lahko pomembno prispeva čas med dojenji – če je ta prevelik, metoda ni zanesljiva (če otroka celo noč ne dojite, bo vaša zaščita manj učinkovita). Ne le čas med dojenji, tudi dolžina dojenja je pomembna: če torej dojite manj časa, ste manj zaščiteni. Če otroku k dojenju začnete dodajati drugo hrano, vaša metoda ni več tako zanesljiva. Če otrok prejme vsaj 85 % vašega mleka – ga torej dojite skoraj v polnosti – ste bolj zaščiteni pred nosečnostjo. Če pa je dodane hrane več kot 15 %, potem je vaša zaščita ponovno ogrožena.
Po prenehanju oziroma zmanjševanju dojenja, bi se vam naj počasi sprožila tudi menstruacija – precej zanesljiv znak, da ste plodne. Morda koristen podatek pa je, da se ovulacija sproži že preden dejansko dobite menstruacijo, kar pomeni, da ste plodne že prej. Kljub temu, da nekateri trdijo, da je metoda 98-odstotno zanesljiva, kaže realnost rahlo drugačno sliko. Razen če ne načrtujete otroka, se kljub dojenju dodatno zaščitite.