1. Starost
Starost je najpomembnejši dejavnik, ki vpliva predvsem na žensko plodnost. Jajčnik je namreč organ, ki se pri ženski najhitreje postara, kar povzroči zmanjšano plodnost in tudi pogostejše genetske nepravilnosti plodov. Vzrok za to razliko je najverjetneje v bolj poškodovanih kromosomih v starejših jajčnih celicah. Pri 25 let stari ženski je verjetnost, da bo ženska po šestih mesecih rednih nezaščitenih spolnih odnosov zanosila, okrog 75-odstotna, po štiridesetem letu pa ta možnost drastično pade na manj kot 10 %. A dandanes kljub tem dejstvom vedno več žensk odlaša nosečnost in najprej zadovolji potrebi po karieri, za zanositev pa se odloča šele po tridesetem letu, ko začne reprodukcijska sposobnost počasi padati. Plodna sposobnost pri moških pa se z leti manjša mnogo počasneje.
2. Spolno prenosljive bolezni
Višjo ceno za nezaščitene spolne odnose zopet plačujemo ženske. Nesimptomatske spolno prenosljive bolezni, kot je na primer klamidija, lahko povzročijo resne poškodbe jajcevodov, kar vodi do neplodnosti. Celo ena sama infekcija lahko trajno poškoduje sluznico jajcevodov. Verjetnost za zamašitev jajcevodov se povečuje z vsako obolelostjo za spolno prenosljivimi boleznimi. Pogosteje pa je vzrok za nepravilnosti posledica vnetij v medenični votlini, ki pogosto ostanejo nediagnosticirana in ne kažejo značilnih simptomov, kljub temu pa povzročijo veliko nepravilnosti na jajcevodih in posledično povzročajo neplodnost.
3. Kajenje
Vsa tista opozorila na cigaretnih škatlicah niso tam samo zaradi lepšega. Kajenje posredno vpliva na številne funkcije, ki so potrebne za normalno reprodukcijo, povzroča rast foliklov in zmanjšuje odpornost organizma proti infekcijam. Ženske, ki so začele kaditi pred 16 letom starosti in pokadijo več kot 10 cigaret na dan, imajo zelo povečano verjetnost za nastanek tubarne neplodnosti (nepravilnosti na jajcevodih). Kajenje pa prizadene tudi moške, saj lahko vpliva na število semenčic in njihovo oploditveno sposobnost.
4. Nevarne snovi iz okolja
Posebna vrsta kemikalij in hlapov, ki jim učeno pravijo teratogene snovi, so toksične za razmnoževanje in dokazano povzročajo zmanjšanje plodnosti tako pri ženskah kot pri moških in razvojne napake na plodu. Nevarne so predvsem visoke koncentracije industrijskih kemikalij, pesticidi in drugi toksini. Na plodnost vpliva tudi uporaba drog, saj nekatere droge vplivajo na izločanje gonadotropina iz hipofize, kar povzroča zmanjšano plodnost. Te substance so predvsem marihuana, kokain, alkohol in celo kofein. Raziskave v ZDA so pokazale, da ženske, ki popijejo dnevno več kot 3 skodelice kave, zmanjšajo svojo plodno sposobnost za 20 %.
5. Stres
V današnjem času so ljudje pod bistveno večjim stresom, kot so bile generacije pred nami. Ženske v rodnem obdobju imajo danes kar 65 % več možnosti, da zapadejo v klinično depresijo, kot nekoč. To povzroča neredne menstruacijske cikluse in nepravilno ovulacijo. Prav tako pa stres lahko vpliva tudi na število in gibljivost semenčic pri moškem.
6. Pretiravanje pri hrani ali vadbi
Ekstremne prehrambne navade, kot je na primer strogo vegetarijanstvo, dokazano zmanjšujejo plodno sposobnost. Tudi profesionalno ukvarjanje s športom, kjer športniki skušajo znižati količino telesne maščobe na minimum, lahko povzroči hormonsko neravnovesje. Prav tako pa po drugi strani povzroča zmanjšano plodnost tudi prevelika telesna teža in premalo gibanja.