Naj najprej predstavim sam koncept pojma joge in surfanja ter opredelim, kako joga vpliva na same sposobnosti surfanja, na koncu pa bom dodala še nekaj vaj, ki jih lahko izvajate tudi sami doma oz. na peščeni plaži.
Za telesnimi položaji leži mnogo več
Joga je več tisoč let star sistem znanj o samem načinu življenja, ki vodi v skladno povezanost in ravnovesje telesa, uma in duha. Poznamo več poti in zvrsti joge, a na Zahodu je najbolj razširjena in poznana Hatha joga. Hatha joga je del Radža joge, tj. ena od štirih poti joge, ki je usmerjena v obvladovanje telesa in mišljenja. Sama joga je v današnjem zahodnem svetu vedno bolj prisotna kot vadba, a ne smemo pozabiti, da za telesnimi položaji leži ogromno več. V tem članku bo prikaz joge na bolj praktičen način, in sicer z izpostavitvijo asan, ki pripomorejo k izboljšanju surfanja.
Joga krepi mišice, ki jih potrebujemo pri surfanju
Surfanje izhaja iz angleške besede surf, kar pomeni pena in spada med vodne športe, pri katerem je za premikanje izkoriščena energija, ki se sprošča pri lomu valov. Gre za vodno aktivnost, ki postaja vse bolj atraktivna za vso populacijo, ne glede na spol, starost in poklic. Surfanje je šport, pri katerem je potrebno imeti dobro ravnotežje, koordinacijo in seveda koncentracijo, da lahko vstanemo na deski. Pri vsem tem ne smemo pozabiti na moč v trupu, rokah in nogah ter na gibljivost telesa.
Vadba hatha joge blagodejno vpliva na celotno počutje in zdravje. Z redno vadbo se izboljša raven in pretok energije v telesu. Poleg tega se močno zmanjšajo posledice stresa in utrujenosti, saj se izboljša kakovost spanca, vse skupaj pa izredno dobro vpliva na regeneracijo telesa.
Pri surfanju je pomembno, da se z jogo okrepijo mišice, sklepi postanejo močnejši in bolj gibljivi, zaradi česar telo postane vse bolj skladno in močno. Z asanami oz. telesnimi položaji poskrbimo, da se izboljša prekrvavitev, dihanje postaja pravilnejše in globlje, kar vpliva na okrepitev imunskega sistema. Z vadbo joge torej vzpostavljamo ravnovesje na vseh ravneh: fizičnem, čustvenem, mentalnem in psihičnem. Pri tem ne smemo pozabiti na izboljšanje koncentracije, ravnotežja in koordinacije, in s tem miselne sposobnosti. Vse skupaj pa privede do pozitivnih rezultatov, da postajamo tudi vse bolj pozitivno naravnani in umirjeni.
Joga pred in po surfanju
Z jogo poskrbimo, da je naše telo v odlični formi za surfanje in prav tako, da po surfanju telo lepo raztegnemo in se izognemo bolečinam v mišicah. Asane se razlikujejo med seboj in z njimi dosegamo različne rezultate in učinke. Pri nekaterih krepimo moč, pri drugih izboljšujemo gibljivost, spet pri tretjih delamo izključno na sproščanju.
Najbolj zaželene asane za surfarje so sledeče: Garudasana (položaj goloba), Malasana or Squat / Garland Pose (podoben položaj počepu), Chaturanga Dandasanaor Four-Limbed Staff Pose (položaj podoben skletci), Shalabhasana (kobilica), Navasana or Boat Pose (ladja) in Balasana or Happy Baby Pose (položaj otroka).
Namaste.
Čim več surfarskih užitkov vam želi mednarodno priznana jogistka
Ana Kersnik Žvab – Klub Devayani
Linki:
Surf Yoga Devayani: https://www.facebook.com/mike.yoga.71/
Devayani Yoga &Dance Lifestyle: https://www.facebook.com/Devayani-yoga-dance-lifestyle-503599663055705/
Ana Kersnik Žvab: http://www.jogazanosecnice.si/o-meni