Meso – redi ali ne?
Kolikokrat ste že videli jedilnik za hujšanje, v katerem vam predlagajo uživanje neomejenih količin zelenjave in le majhen košček mesa? Pa je meso res krivec za nabiranje kilogramov? Vendar pri pravilni izbiri mesa ni strahu, da bi se zredili. Kalorična vrednost je posledica visoke vsebnosti beljakovin v mesu, ki ne redijo. Še posebej pri hujšanju je potreben višji vnos beljakovin. Z njimi nahranimo mišice in preprečimo, da bi hujšali na račun izgubljanja mišične mase namesto maščobnega tkiva. Dokaz za to so tudi beljakovinski napitki, ki jih v specializiranih trgovinah s športno prehrano prodajajo kot nadomestke obroka. Vidimo, da so sestavljeni iz visokega deleža beljakovin in le malo ogljikovih hidratov ter maščob. Z njimi v telo vnesemo potrebne beljakovine in si privoščimo nizkokaloričen obrok.
Katero meso izbrati?
Pri izbiri moramo biti pozorni na vsebnost maščobe v mesu. Najpogostejša izbira pustega mesa so piščančja in puranja prsa brez kože. Kljub temu se ni potrebno odpovedati rdečemu mesu. Dobra izbira so goveji zrezki iz stegna in ledvenega predela ter pljučna pečenka. Privoščimo si lahko tudi konjske oziroma žrebičkove zrezke. Pri svinjini izberemo svinjsko ribico, pri kunčjem mesu pa zadnja stegna in spodnji hrbet. Če smo v dvomih, kateri del naj izberemo, si lahko pomagamo s tabelo hranilnih vrednosti in preverimo vsebnost maščob.
Ne pozabimo na ribe, ki so pomemben vir omega 3 maščobnih kislin. To so esencialne maščobe, ki se jim na dieti ne smemo izogibati. Ribe pogosto vključimo v svoj jedilnik.
Čemu se izogibati?
Izogibati se moramo vsem predelanim mesnim produktom. To so izdelki iz mletega mesa, salame, hrenovke, paštete, koketi in podobno. Na vseh teh izdelkih je pod sestavinami naveden le delež in ne vrsta mesa. Razlog je v tem, da proizvajalci v predelane in cenene mesne izdelke skrijejo marsikaj, predvsem mesne ostanke. To so maščobe, hrustanec, kite, drobovina, majhne kosti, koža, nohti in podobno. Vse skupaj zmeljejo v homogeno maso, tako da potrošnik ne vidi, kaj vsebuje proizvod. Dodaten problem je v dodajanju umetnih aditivov, zaradi katerih ima izdelek dober okus, prijeten vonj, lepo barvo in dolgotrajno obstojnost. Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pod drobnogled vzeli različne paštete in objavili izsledke raziskave na svoji spletni strani.
Kako pripraviti meso?
Kljub pravilni izbiri mesa, lahko ves trud uničimo z nepravilno pripravo. Takoj moramo pozabiti na cvrtje in pohanje. Meso raje pripravimo tako, da v primerno ponev kanemo nekaj kapljic olja in jih razmažemo s papirnatim prtičkom po površini ponve. Nato meso spečemo. Zraven si lahko pripravimo velike količine zelenjave, najbolje sveže, da čimbolj izkoristimo vitamine in minerale v njej. Seveda jo lahko tudi skuhamo, popečemo ali si naredimo omako, v katero nikakor ne dodajamo maščob, jušne kocke in sladke ali kisle smetane. Le-to lahko uspešno nadomestimo s pusto skuto, ki bo dodala še nekaj beljakovin v naš obrok. Pri uporabi svežih ali posušenih začimb pustimo domišljiji prosto pot. Na ta način si hitro pripravimo zdrav in okusen obrok, po katerem ne bomo imeli slabe vesti.
Spremljaj najboljše vsebine za ženske na naši Facebook strani Ženska.si!