1. Kardio vadba je bolj učinkovita kot vadba za moč
Če je tvoj glavni cilj pri telesni vadbi, da bi pokurila čim več kalorij, potem je prava izbira zagotovo vadba za moč. Pri polurnem dvigovanju uteži namreč porabimo ravno toliko kalorij, kot pri polurnem hitrem teku, s to razliko, da učinkovitost telesne vadbe za moč ne preneha, ko prenehamo telovaditi. Vaje za moč namreč spodbudijo metabolizem, tako da še nekaj ur po koncu vadbe kurimo kalorije na račun vaj za moč.
2. Za trebušne mišice so najučinkovitejša vadba trebušnjaki
Tudi to je velik zabloda, trdijo strokovnjaki, saj s klasičnimi trebušnjaki bremenimo le trebušne mišice blizu površine in pri tem zanemarjamo globoke trebušne mišice in mišice na spodnjem delu trebuha. Poleg tega sta pri trebušnjakih telo in hrbtenica zakrčena. Boljša rešitev za krepitev trebušnih mišic so zato trebušnjaki, ki se jih izvaja pri pilatesu s stegnjeno hrbtenico, odkloni v stoječem položaju in podobne vaje, pri katerih je naše telo iztegnjeno in hkrati s trebušnimi krepimo tudi hrbtne mišice.
3. Najboljši del dneva za telesno aktivnost je jutro
Raziskave so pokazale, da je pravzaprav najboljši del dneva za učinkovito telesno vadbo pozno popoldan. Med 16. in 18. uro naj bi bili mišična pripravljenost, telesna temperatura in prag bolečine na vrhuncu, zaradi dveh zaužitih obrokov pa ima telo tudi več energije na zalogi, zato naj bi bili v tem delu dneva najbolj sposobni brez težav in učinkovito telovaditi.
4. Maraton ne škodi zdravju
Na dolgi rok je to sicer res in se tudi pri maratonu kažejo pozitivne posledice teka oziroma telesne vadbe, na kratki rok – torej neposredno po pretečenem maratonu in še kak teden po njem – pa so na srcu vidne poškodbe zaradi preobremenitve. Skrb naj bi bila sicer odveč, pa vendar, če tvoje srce ni ravno povsem zdravo, se raje izogni tovrstnim naporom.
5. Suhi ljudje so bolj zdravi
Splošno sprejeto prepričanje ali že kar stereotip, ki povezuje vitkost z zdravjem, zlahka ovržejo strokovnjaki, ko spregovorijo o nevidnem in hkrati pravem sovražniku zdravja – notranji maščobi okoli organov. Te se ne da znebiti z dietami in pazljivostjo pri prehranjevanju, temveč le z redno učinkovito telesno vadbo. Zatorej velja, da je bolje imeti kak kilogram preveč in biti telesno aktiven, kot pa biti suh in neaktiven.
Že veste, kako do ravnega trebuha brez trebušnjakov?