Pri čustveni lakoti hraniš čustva
Kadar si srečna, ti morda zapaše pica, kadar si žalostna, dobiš željo po sladkem in kadar ti je dolgčas, se morda lotiš vrečke čipsa. Na tak način si brez kruljenja želodca napolniš trebušček, nahraniš pa ne svojega telesa, temveč svoja čustva. Takšen način uživanja hrane sproži čustvena lakota, ne telesna. Nevarnost takšnega prehranjevanja in prigrizkov je v tem, da utegne postati navada, ki se prej ali slej pokaže na bokih, zadnjici, stegnih in na trebuhu.
Kako ločiti čustveno lakoto od telesne?
1. znak: Čustvena lakota te napade iznenada in v enem samem trenutku, medtem ko je telesna lakota bolj postopna in se iz ure v uro veča.
2. znak: Ko pri telesni lakoti zakruli želodec, vrste hrane, ki si jo boš privoščila, ne izbiraš. Pri čustveni lakoti gre za hrepenenje po prav določeni vrsti hrane. Kadar ješ zaradi telesne lakote, si odprta za različne opcije menijev, pri čustveni lakoti pa namesto želene hrane zamenjava ni dovolj dobra izbira. Kadar je lakota neznosna, želodec redkokdaj izbira.
3. znak: Čustvena lakota je v glavi, začne pa se v ustih ter mislih. Potreba po določeni hrani se pojavi v ustih in v umu, kar se pokaže kot neverjetna potreba po tej hrani. Telesna lakota pa je prisotna v želodcu, kjer jo tudi občutimo. Bolj kot obrok odlagate, močnejše in bolj neznosno je kruljenje.
4. znak: Čustveno lakoto izzove neudobna situacija, ki te tako ali drugače vznemiri in izzove čustva vzhičenosti, žalosti, jeze, itd. Telesna lakota se praviloma pojavi nekaj ur po obroku.
5. znak: Čustveno lakoto je težko nadzorovati in ob njej skorajda niti ne boš opazila, kdaj si pospravila celo škatlo keksov ali celo čokolado. Pri telesni lakoti je prisotna tudi volja izbire, kaj boš pojedla in koliko.
6. znak: Pri čustveni lakoti se uživanje hrane nadaljuje vse dokler se čustva, ki so lakoto sprožila, ne ublažijo, čeprav je želodec že zdavnaj poln, medtem ko se pri telesni lakoti uživanje preneha, ko je trebušček sit, saj je s tem priskrbljena potrebna energija.
7. znak: Uživanje hrane zaradi čustvene lakote s seboj velikokrat prinese tudi občutke krivde, ki se ubesedijo v obljubah o hujšanju in preskakovanju obrokov, ker si si popoldne privoščila celo škatlo keksov. Po zadovoljevanju telesne lakote teh občutkov ne bo.
Koraki, kako ukrotiti čustveno lakoto?
1. korak: Prepoznaj čustveno lakoto in skušaj ugotoviti, kaj jo pri tebi zbuja.
2. korak: Odloči se, kaj boš počela, ko te ponovno prime čustvena lakota. Ko jo začutiš, se raje kot hrani predaj tej aktivnosti, s katero boš na hrano pozabila.
3. korak: Ko te zgrabi čustvena lakota, pojdi na sprehod, se odpravi s prijateljico na kavo ali pa pojdi v manjši šoping.
4. korak: Namesto hrane, po kateri hrepeniš, poišči nizkokalorični nadomestek.
5. korak: Če se ne moreš odpovedati vrsti hrane, po kateri hrepeniš, ko te prime čustvena lakota, si jo privošči v majhnih količinah. Ne pretiravaj.
6. korak: V primeru, da ob čustveni lakoti hrepeniš po sladkem, kot se to dogaja večini žensk, si vzemi majhen kos slaščice in jo nareži na koščke. Vsak košček imej čim dlje v ustih, da okus čim dlje traja, kljub temu pa si ga boš privoščila v majhni količini.
Kadar ješ zaradi čustev, naj bo ključnega pomena skromnost. Vsekakor pa se bolj kot na čustveno odzivaj na telesno lakoto.