Premalo hrane in hranilnih snovi
V preveliki želji po lepem telesu se zgodi, da se pretirano odrekamo hrani. Kaj se takrat dogaja v telesu? Telo zazna, da mu primanjkuje hrane, zato začne pospešeno zadrževati in nabirat maščobe “za hude čase”. Namesto, da bi se znebili maščobih oblog, jih tako še dodatno kopičimo. Telesu s stradanjem tudi postavimo novo mejo, kdaj ima dovolj hrane. Ko torej končamo dieto in začnemo znova normalno jesti, se redimo veliko bolj kot tisti, ki so ves čas uravnoteženo jedli. Zato pravzaprav drži, ko veliko žensk, ki so neprestano na dietah, reče: Samo pogledam kruh in se že redim. Dejansko drži, saj telo po koncu stradanja enako količino hrane, kot smo jo pojedli prej, zazna kot višek. Dotaknimo se še zdravstvenega vidika stradanja. Na dolgi rok lahko pomanjkanje hranil vodi v resne zdravstvene težave. Še večkrat pa zaradi pomanjkanja energije in konstantnega občutka lakota odnehamo, še preden smo dobro začeli. Pa ne le zaradi lakote, tudi zato, ker se zaradi pomanjkanja telesu nujnih potrebnih hranil, kot so maščobe in beljakovine, zelo slabo počutimo.
Rešitev: Velikost obrokov zmanjšujmo postopoma, a bodimo previdni, da so uravnoteženo in zdravo sestavljeni. Na račun ogljikovih hidratov, povečujmo količino beljakovin (zaužijmo več skute, mesa, stročnic) in zdravih maščob, ki jih najdemo na primer v ribah. Na ta način ne bo prevelikega šoka za telo, prav tako ne bomo občutili prevelike lakote. Vsakič, ko se izgubljanje kilogramov zaustavi, malo zmanjšajmo obrok in več telovadimo. Po obroku zaužijmo beljakovinski napitek, da omogočimo rast mišic, ki pomaga nadalje kuriti maščobe. Če to delamo počasi in obenem izgubljamo kilograme, ni nevarnosti, da bomo preveč omejili kalorični vnos in ogrozili svoje zdravje.
Zanašanje na lahke izdelke
Kupovanje lahkih izdelkov je načeloma pravilna odločitev, vendar so ti pogosto izjemno zavajajoči. Lahki sok, sadni jogurt ali lahka gazirana pijača ima še vedno neprimerno več kalorij kot običajna voda. Da bi kupovali zdrave in neredilne izdelke, se moramo naučiti brati deklaracije. Deci sadnega jogurta z 1,6 odstotkov mlečnih maščob ima še vedno ravno toliko kalorij kot pol žemlje. Zdaj pa pomislite, koliko kalorij zaužijete, če ga spijete pol litra! Pozorni moramo biti tudi pri sadnih sokovih. Izdelki, na katerih piše »brez dodanega sladkorja«, imajo že v osnovi veliko količino sladkorja in redijo bolj kot marsikatera hrana, od katere bi se lahko pošteno najedli in ob tem vseeno shujšali. Tudi vode z okusom ga vsebujejo precej. Nekateri lahki izdelki so tudi povsem nesmiselni, na primer majoneza in paštete, ki imajo, kljub temu, da nosijo oznako “lahko” veliko preveliko vsebnost nezdravih maščob.
Rešitev: Dobra izbira lahkih izdelkov so naslednji izdelki: lahka skuta, mleko, navadni jogurt in podobno. Iz svojega jedilnika pa v celoti črtajte sokove in sladke gazirane pijače. S kozarcem soka, lahkega ali “težkega”, si boste prihranili za 15 minut potiskanja sobnega kolesa. Če brez soka ne morete, si vodo osladkajte z ožeto limeto, limono ali pomarančo. Ali pa se odžejajte z rezino lubenice.
Shujševalne tablete
Čudežne shujševalne tablete, s katerimi bi brez truda shujšali, ne obstajajo. V nasprotnem primeru bi bili že vsi suhi, kajne? Največkrat delujejo na podlagi odvajanja vode iz telesa, z drugimi besedami telo dehidrirajo, ko jih prenehamo jemati, pa se hitro zredimo nazaj, saj medtem nismo v svojem življenjskem slogu, ki nas je pripeljal do prekomerne telesne teže, ničesar spremenili.
Rešitev: Lahko pa kupimo t.i. fatburnerje oziroma topilce maščob, ki nam dodatno pomagajo izgubiti maščobe, ko smo na zdravi in uravnoteženi dieti. Več o njihovem delovanju si lahko preberete v našem članku. Nikakor pa ne pozabimo, da sta na prvem mestu urejena prehrana in redna telesna vadba, fatburnerji pa so le pika na i.
Živila iz enostavnih sladkorjev
Saj ste že slišali tisto o nizkem in visokem glikemičnem indeksu, kajne? Tista živila, ki imajo nizkega, ves čas držijo v telesu uravnotežen sladkor, zato nas ne napada volčja lakota in smo dlje časa siti, tista z visokim pa ga hitro dvignejo in enako hitro tudi spustijo, zato smo kmalu spet lačni. Če dodamo še to, da tistaživila z visokim glikemičnim indeksom ne vsebujejo praktično nič hranilnih snovi razen praznih kalorij in da povrhu vsega še mašijo žile, več ne vidimo razloga, zakaj bi jedli bel kruh, bele testenine in bel riž, če lahko vse to tako na dieti, kot po tem, ko zaključimo z njo, nadomestimo s polnovrednimi. Vsa našteta živila so veliko večji krivci kot tista mala čokoladica, saj jih uživamo pogosteje in v večjih količinah.
Rešitev: Uživajmo polnovredne izdelke, iz svojega menija črtajmo bel kruh, bele testenince in bel riž. Ko si zaželimo sladkarij, posezimo po sadnem pecivu brez sladkorja, narejenem iz samih zdravih sestavin, ali po zdravih polnozrnatih keksih iz ovsenih kosmičev.
Zapomnite si, za prekomerno telesno težo niso krivi geni. Ni v družini debelost. V družini so nezdrave prehranjevalne navade in gibanje. In na vse to lahko vplivate. Takoj zdaj. Pa srečno!