Mišice, kosti, vezivo in pripadajoče maščevje tvorijo večino naše telesne teže in takšne teže verjetno ne bi tovorili s seboj, če ne bi te strukture v našem življenju imele izredno pomembne vloge. Najbolj očitna vloga lokomotornega sistema je omogočanje preskrbe s hrano ter druge preživetvene dejavnosti (gradnja, obramba). Naš kostno-mišični sistem je bil nekoč veliko bolj aktiven, kot je sedaj. Danes nam ni treba pol dneva zasledovati in loviti zajca, temveč se z avtom odpeljemo do supermarketa in v voziček namečemo kubik hrane.
Tudi sedeči način dela, transporta in preživljanja prostega časa je znatno okrnil naše gibanje. Posledica ni samo kopičenje energentov (maščoba), temveč tudi propadanje mnogih telesnih sistemov, ki jih sicer vzdržujejo mišična, sklepna in kostna aktivnost.
Zakaj je nujno, da se veliko gibamo?
Telesna aktivnost je kompleksno dogajanje. Ob njej se spremeni srčni utrip, frekvenca in globina dihanja, sestava krvi, prekrvavljenost organov. V kri se izplavijo različni hormoni, spremeni se količina sladkorja v krvi, telesna temperatura in tako naprej. Da so mišice več kot le tkivo, ki premika kosti, dokazujejo odkritja, ki se vrstijo zadnja desetletja. So tudi endokrini organ, ki v metabolizmu aktivno sodeluje. Izločajo namreč t.i. miokine, ki vplivajo na metabolizem, imunski sistem in celo na višje možganske funkcije. Da pa bi mišica učinkovito opravljala tudi te naloge, mora biti zdrava in razgibana.
Če nam torej delo in življenjski slog ne omogočata zadosti gibanja, ga dodajmo. Pomembno je, da izberemo ustrezno aktivnost zase, začnemo postopno in z vadbo ne pretiravamo. Če imate vprašanje glede tega, katera aktivnost je primerna za vas in vaše potrebe, nam lahko pišete na email: info@abcfit.si.