Če želiš: shujšati
Telovadi: zgodaj zjutraj
Ameriška raziskava je pokazala, da so ljudje, ki telovadijo kmalu po tem, ko zjutraj vstanejo, pri telovadbi bolj konsistentni in telovadijo pogosteje kot tisti, ki telovadijo v drugih delih dneva. Druga študija pa je pokazala, da ste po 45 minutah jutranje telovadbe za zajtrk manj izstradani in da posegate po bolj zdravi hrani. Poleg tega pa boste veliko gibali in kurili kalorije tudi čez dan. Toda pri vsem tem imejte v mislih, da ko vstanete, mišice potrebujejo nekaj časa, da se ogrejejo, zato ne začnite prehitro.
Če želiš: pridobiti na moči
Telovadi: pozno popoldne ali zgodaj zvečer
Največ energije ima človek med drugo in šesto uro popoldne. Razlog za to delno tiči v testosteronu, ki je najbolj odziven na vadbo v tem delu dneva, toda tudi v tem, da je vaša telesna temperatura najvišja. V tem delu dneva se boste počutili močnejše, bolj gibčne (celo do 20 odstotkov) in vaša pljuča delajo optimalno učinkovito, kar omeni, da ste bolj vzdržljivi med zahtevnejšo vadbo.
Če želiš: bolje spati
Telovadi: takoj po tem, ko zjutraj vstaneš
Vadba v kateremkoli delu dneva vam bo omagala, da boste spali boje, kot pa če sploh ne bi telovadili, toda kar nekaj razlogov je, zakaj boste še bolje spali, če boste telovadili zjutraj. Strokovnjaki za spanec namreč trdijo, da ima izpostavljenost dnevni svetlobi kmalu po tem ko vstanemo (med tekom, kolesarjenjem ali vožnjo v fitnes), na naših možganih pusti časovni pečat. Možgane spomni, kdaj so se zbudili in kdaj je čas, da gredo spet spat. Raziskovalci so ugotovili tudi, da jutranja vadba znižuje krvni tlak in povzroči še dodatni 25 odstotni padec ponoči, kar je prav tako razlog za boljši spanec.
Če želite: resetirati vašo biološko uro
Telovadi: sredi popoldneva
Vaš naravni bio ritem lahko s tira vrže marsikaj, celo staranje. Znanstveniki so ugotovili, da vadba v kateremkoli delu dneva pomaga ta ritem spet vzpostaviti, toda najbolj učinkovita je vadba popoldne.
Če želite: doseči osebni rekord (in premagati konkurenco)
Telovadi: ob istem času, ves čas
Ste opazili, da imate včasih med vadbo občutek, da se je vse poklopilo in da ste skoraj nepremagljivi? Tako se želimo počutiti recimo tudi, ko se udeležimo kakšnega teka ali maratona. In kako to doseči? Tako da vsak dan vadite ob isti uri. Tako boste lahko čas izključili kot faktor, ki vpliva na vaš rezultat. Analizirajte še druge faktorje, ki vplivajo na vašo zmogljivost, med njimi tudi raven stresa čez dan in količina spanja, in tudi te spremenite v konstanto. Rutina je ključ do uspeha.