Majhen, a še kako pomemben obrok
Z zdravim zajtrkom v svoje telo vnesemo potrebna hranila in se napolnimo z energijo za cel dan, s čimer preprečimo občutek lakote, ki se velikokrat prikrade v nas tekom dopoldneva. Zajtrk spodbuja tudi delovanje prebavnega sistema, zato lažje ohranjamo težo v želenih mejah. Poleg tega vitamini in minerali poskrbijo za boljšo imunsko odpornost in preženejo jutranji glavobol, poveča pa se tudi vaša koncentracija in produktivnost. S pravilnim izborom zdravega zajtrka lahko izboljšate tudi vaše splošno zdravje in preprečite nastanek bolezni ali pa ublažite njene posledice.
Zdrav zajtrk za dober začetek dneva
Dokazano je, da osebe, ki ne jedo zajtrka, hitreje podležejo dodatnim kilogramom, kakor pa osebe, ki redno zajtrkujejo. Ob napadih lakote posegajo hitrih in nezdravih jedeh, večino obrokov pa pojedo pozno popoldne, zato telo ne more pokuriti vseh zaužitih kalorij. Raziskovalci v Nottinghamu so ugotovili, da preskakovanje zajtrka vpliva na povišan holesterol in manjšo občutljivost inzulina, kar poveča možnost nastanka srčno-žilnih bolezni. Preskakovanje zajtrka je obenem pogost vzrok utrujenosti, razdražljivosti in težavam v koncentraciji. Raziskava, v kateri je sodelovalo več kot 1300 otrok, je pokazala, da so otroci, ki zajtrkujejo, bolj zbrani ter se hitreje odzivajo na dodeljene naloge, neka druga študija pa je potrdila, da odrasli, ki zajtrkujejo, lahko hitreje delajo, lažje rešujejo logične probleme in imajo boljši spomin kot tisti, ki ne zajtrkujejo..
Izogibajte se soli, maščobam in sladkorju
Zajtrk, ki vključuje razna peciva, bel kruh ali kavo s sladkorjem ima visok glikemični indeks, kar poenostavljeno pomeni, da vam zelo hitro po zaužitju poveča nivo inzulina v krvi, kar sproži kot posledico občutek lakote in zelo hitro po zajtrku smo spet lačni. Prav tako se upočasni proces porabe maščob iz zalog. Ne nasedite tudi neresničnim navedbam, ki jih na svoje izdelke zapisujejo proizvajalci kosmičev. Na mnogih je namreč zapisano, da so dobri za naše srce, črevesje, lase, linijo, živčni sistem in energijo, pa čeprav vsebujejo tri zvrhane žlice sladkorja na porcijo in nezdrave količine maščob in soli.
Zdrav zajtrk iz žitaric, mlečnih izdelkov in sadja
Vaš zajtrk naj bo raznolik, vanj pa vključite predvsem žitarice, mlečne izdelke, sadje in beljakovine. Iz svežega sadja si lahko pripravite odlično sadno solato ali smoothie, predlagamo pa vam tudi polnozrnate kosmiče z nemastnim mlekom oziroma polnozrnati kruh ali toast z nemastnim sirom ali skuto. Zelo okusno je tudi sveže sadje s kosmiči in nizkomaščobnim jogurtom ali pa polnozrnati pšenični krekerji z nemastnim sirom. Če ste naveličani običajnih jedi, si lahko za zajtrk pripravite malo vegetarijansko pico ali poskusite paradižnik z brokolijem in parmezanom, s trdo kuhanim jajcem, tankimi rezinami salame in svežo zelenjavo pa si boste pripravili beljakovinsko bogat, a obenem zdrav zajtrk.
Jutranji beljakovinski napitek
Jutranji beljakovinski napitek je najboljše sredstvo za dobro počutje in energijo tekom celotnega dneva. Redno uživanje beljakovinskih napitkov spodbuja obnovo celic, izboljša videz kože, okrepi arterije in obnovi mišice. Svoj napitek si pripravite iz naslednjih sestavin:
– 3 do 4 žlice jogurta iz surovega mleka
– 1 žlico beljakovinskega praška iz sirotke
– 1 do 2 žlici ovsa
– 1 žlico mletih oreščkov in semen
Pa dober tek!