Surova hrana je slabši vir energije
Znanstveniki z ameriške fakultete Human Evolutionary Biology so s svojo raziskavo ugotovili, da pripravljena hrana rahlo poveča telesno težo, in sicer ne glede na zaužito količino ali gibanje.
Povišana energijska vrednost sprožila evolucijske spremembe?
V znanstvenih krogih je dolgo obstajala hipoteza, da so bile evolucijske spremembe človeškega telesa v zadnjih dveh milijonih let, pogojene s povišano energijsko vrednostjo zaužite hrane. Kuhana hrana vsebuje več energije, ki jo mora telo predelati, kar je tudi neposredno povezano z razvojem telesa in možganov. Znanstveniki sedaj predvidevajo, da je ta okoliščina imela eksistencialni učinek na evolucijo človeka.
Navedbe o energijskih vrednosti so na embalažah napačne!
Znanstvenikom pa je mimogrede uspelo dokazati še eno stvar. In sicer, da navedbe o energijski oziroma kalorijski vrednosti živil, ki se nahajajo na embalaži, ne držijo. To naj bi veljalo za vsako živilo, ne glede na to, ali gre za surovo ali kuhano, pojasnjuje Rachel Carmody, vodja študijske skupine ter raziskovalka s Harvard University.
Če torej tvoja služba zahteva veliko gibanja ali pa imaš konjiček, kjer si močno telesno aktivna, in zaradi tega potrebuješ nekoliko več energije, potem ni nič narobe, če si namesto presne solate privoščiš kuhano kosilo. Telo ti bo zagotovo hvaležno.