Hujšanje med spanjem verjetno zveni kot reklama za revolucionarni izdelek, ki vam bo brez posebnega truda spremenil življenje in takšne reklame se ponavadi izkažejo za prevaro. Vendar ne glede na to, kako neverjetno se sliši, mnoge raziskave dokazujejo, da tudi spanec tako ali drugače vpliva na kilograme ter da pomanjkanje spanca še posebej pri ženskah lahko vodi v nabiranje kilogramov.
S kilogrami opravijo hormoni
Pomanjkanje spanca pri naših hormonih naredi pravo zmešnjavo. Takrat se utrujenosti prilagajata tudi ghrelin, ki ustvarja občutek lakote in pa leptin, zavoljo katerega zaznamo, da smo siti. Ob pomanjkanju spanca se nivo ghrelina zvišuje, leptina pa znižuje, kar spodbuja apetit in si posledično želimo več hrane. Vse skupaj lahko vodi v prekomerne obroke in seveda kopičenje kilogramov.
Bistvo hujšanja med spanjem: Pospešen metabolizem
Poskrbite, da se spat ne odpravite s težkim želodcem in da si zagotovite dovolj spanca. Namreč v fazi globokega spanca (REM) se izloča hormon, ki vpliva na metabolizem in skrbi za razmerje med mišično maso ter maščobo v telesu. En teden prikrajšanega spanca se pokaže tudi v pomanjkanju tega hormona. Pospešen metabolizem je ključnega pomena pri hujšanju med spanjem, zato si privoščite čim več kvalitetnega ter globokega spanca. Za hujšanje med spanjem poskrbite že čez dan in ne jejte preveč težke hrane, temveč svoj metabolizem pospešite s pogostejšimi obroki in telovadbo.
Kako lahko k hujšanju med spanjem prispevate sami?
1. Privoščite si dovolj spanca
Sicer sami najbolje veste, koliko spanca potrebujete, vendar najbolj idealna izbira je 8 ur vsako noč. Brazilska raziskava je potrdila, da se je večinski odstotek žensk, ki so spale povprečno le 5 ur na dan, v enem letu zredil za en kilogram, kar v obdobju več let pomeni opazno spremembo v telesni teži. Spanec seveda ni edini faktor pri izgubljanju kilogramov, je pa kar vpliven dejavnik. Če ni dovolj spanca, tudi omejeni obroki ne zaležejo.
2. V posteljo z lahkim želodcem
V posteljo ne hodite lačni, kar pa ne pomeni, da se pred spanjem obilno najejte. Če začutite lakoto, jo pred spanjem pogasite z lahko hrano, kot je na primer zelenjava ali sadje. Temu lahko dodate tudi kako polnozrnato dobroto. Če bo vaše telo med spanjem moralo pretirano delati, se boste zbudili utrujeni.
3. Pred spanjem skodelica zelenega čaja
Vaša navada ali razvada pred spanjem naj postane skodelica zelenega čaja, ki je odličen antioksidant, pospešuje metabolizem in razkraja maščobe v telesu. Zeleni čaj naj postane tudi nadomestek za kavo, saj kava vsebuje organske kisline, ki dvigujejo količino sladkorja v krvi.
4. Lotite se lahke telovadbe
Četudi vam gre morda težka in zahtevna rekreacija na živce, pa lahko vseeno za svoje telo in posredno tudi kvaliteten spanec z dobrimi učinki za telo poskrbite z lahko rekreacijo čez dan. Ne telovadite pred spanjem, ker vas to utegne dodobra predramiti, kar vam bo spet ukradlo nekaj ur spanca.
5. Izogibajte se stresu
Morda lažje rečeno kot storjeno, a stresu se je za dober spanec potrebno izogibati. Vsaj od trenutka, ko se zleknete v posteljo. Če se nikakor ne morete sprostiti sami od sebe, lahko za dobro duševno počutje poskrbite tudi z nežno ambientalno glasbo, ki vas bo brez dvoma pospremila v dober shujševalni spanec.