Jejmo počasneje
Nova študija, ki jo je objavil Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, povzel pa Mensfitness.com, ugotavlja, da lahko pri vsakem obroku v dnevu zaužijemo kar 90 kalorij (376,56 kJ) manj preprosto tako, da jemo počasneje.
Manj kalorij in manj lačni
V študiji sta morali dve skupini posameznikov – v prvi so bili tisti z normalno telesno težo, v drugi pa tisti s prekomerno telesno težo – pojesti dva enaka obroka. Prvega počasi, drugega pa pod časovno omejitvijo, torej hitreje in z manj žvečenja. Med prvim obrokom je skupina z normalno telesno tež pojedla 88 kalorij (368,19 kJ) manj, skupina s prekomerno telesno težo pa 58 kalorij (242,6 kJ) manj. Posamezniki v obeh skupinah pa so bili po 60-ih minutah tudi manj lačni kot po drugem obroku.
Ste vedeli?
Številne pretekle raziskave so sicer pokazale, da ko jemo hitro, možgani ne uspejo poslati signala pravočasno, da smo siti. Poleg tega se ena ključnih faz prebave začne raavno v ustih, kjer nam slina pomaga razgraditi hrano, zato je za hitro in zdravo prebavo pomembno, da hrano temeljito prežvečimo. Ravno zato je izjemno priporočljivo, da smoothije, ki veljajo za zelo zdrave, pojemo z žlico in jih ne pijemo hitro. S tem ne preskočimo začetnega procesa prebave v ustih in ne zaužijemo velikih količin sladkorja, ki se nahajajo v sadju, preveč hitro. Smoothie je namreč, če ga spijemo na hitro, pravi sladkorni šok za telo. Ravno zato strokovnjaki svetujejo, da naj bodo raje sestavljeni iz čim več zelenjave, in ne sadja.