Atkinsova dieta se sliši odlično – v neomejenih količinah jemo jajca, šunko, majonezo, povrhu vsega pa še shujšamo. Pa poglejmo, ali je Atkinsova dieta res tako dobra izbira za vojno napoved odvečnim kilogramom.
Kakšna je pravzaprav Atkinsova dieta?
Atkinsova dieta se začne z zelo nizkim vnosom ogljikovih hidratov, s čimer bi naj hitro začeli izgubljati na teži. Uvajalna faza traja približno dva tedna, odvisno od cilja, ki si ga zastavimo. V tem času je vnos ogljikovih hidratov omejen na 20 g dnevno. V tej fazi ni dovoljeno uživati sadja, kruha, žitaric in mlečnih izdelkov (razen sira, smetane in masla). V tej fazi, ko zmanjšamo količino ogljikovih hidratov, povečamo količino maščob in beljakovin, jemo več mesa, morskih sadežev, jajc, sira, zelenjava, masla in olja. V nasprotju z Dukanovo dieto, so pri Atkinsovi dovoljene neomejene količine maščob in večih vrst zelenjave, kot so na primer kumare, paprike in solate. V naslednjih dveh fazah je hujšanje bolj postopno. V drugi fazi eksperimentiramo s količino ogljikovih hidratov, ki še omogoča hujšanje, tretja pa je pravzaprav vzdrževanje telesne teže s količino ogljikovih hidratov, ki je za nas optimalna. Z Atkinsovo dieto bi naj v prvi fazi izgubili 7 kilogramov, v drugi fazi pa še kilogram in pol.
Plusi Atkinsove diete
Z Atinsovo dieto kilogrami hitro kopnijo, s čimer ohranimo motivacijo. Dieta tudi preprečuje vnos predelanih ogljikovih hidratov in alkohola, kar je vsekakor zelo pozitivna lastnost. Ker so dovoljena živila, kot so meso, maslo, smetana, sir in majoneza, je to ena izmed redkih diet, ki odgovarja tudi moškim.
Minusi Atkinsove diete
Začetni neželeni učinki vključujejo slab zadah, suha usta, utrujenost, omotičnost, slabost, nespečnost in zaprtje, ker vnašamo man ogljikovih hidratov in vlaknin. Visok vnos nasičenih maščob lahko poveča tveganje za bolezni srca, pomanjkanje sadja, zelenjave in mlečnih izdelkov ter visoke vrednosti beljakovin vplivajo na kosti in zdravje ledvic na dolgi rok.
Naša razsodba
Hitro hujšanje je sicer resda lahko spodbudno, a hkrati tudi nevarno za telo. In čeprav se zdi na prvi pogled mamljivo, kaj vse lahko jemo, je izbira obrokov v Atkinsovi dieti zelo omejena, zato bi ti ob tej dieti znalo hitro prekipeti ob monotoni prehrani. Ker gre za neuravnoteženo dieto, ki ne vsebuje dovolj sadja in zelenjace in je v nasprotju z vsemi smernicami zdrave prehrane, to dieto odsvetujemo.
Hitre rešitve so redko trajne rešitve
Pravzaprav odsvetujemo kakršno koli hitro, čudežno dieto, saj že ptički na vejah čivkajo, da so hitre diete kot bumerang, ki nam vrnejo še več kilogramov, kot smo jih izgubili, saj se vrnemo k starih prehranjevalnim vzorcem. Edini način za zdravo in trajno izgubo kilogramov je torej sprememba življenjskega sloga, ki naj vključuje zdravo in uravnoteženo hrano in veliko gibanja. In kilogrami se bodo poslovili kar sami od sebe. In ostali tam, kamor so odšli.
Preveri še preprost trik, kako se upreti prenajedanju.