Ko se je treba zmigati ven iz pisarne ali z domačega kavča, smo v teoriji vsi navdušenci, v praksi pa polni izgovorov. Za rekreacijo nam tako vedno zmanjka časa, denarja, ali pa – še najbolj realno – volje. Hoja predstavlja obliko rekreacije, pri kateri vsi izgovori odpadejo, saj je povsem naravna, hodimo bolj ali manj vsi, njeni učinki pa so prav tako blagodejni, kot ostale oblike rekreacije.
Kako začeti s hojo?
Torej, če niste velike navdušenke teka oziroma imate zanj še premalo kondicije, se v lepih pomladnih dneh odpravite ven vsaj na sprehod. Začnete lahko s krajšimi sprehodi v bolj počasnem tempu in počasi stopnjujete tako trajanje kot intenzivnost hoje. S hitro hojo porabimo okoli 400 kalorij (1673.6 kJ) na uro, seveda pa si tempo določite sami, glede na stopnjo telesne pripravljenosti.
Pozitivni učinki hoje
Za razliko od ostalih vrst rekreacije, recimo hoji alternativnega teka, so napori, katerim je izpostavljeno telo med hojo, zelo majhni. Sklepi ne trpijo tako kot pri teku, tudi srce je manj obremenjeno, zato pa hoja najbolj koristi prav srcu in pljučam. Poleg tega pa je tudi odličnea za krepitev mišic nog in zadnjice, ki cele dneve spijo ob sedečem delu.
Kot vse ostale vrste rekreacije hoja, poleg tega, da je povsem naravna in prijazna do telesa, deluje antistresno, pospešuje presnovo in izboljšuje spanec.