Medtem ko so pri bolj ‘nevarnih’ vrstah kolesarjenja – downhill in rekreativnem kolesarjenju – koelsarji ponavadi kar dobro zaščiteni, saj imajo poleg čelade še ‘želvo’, ki ščiti hrbtna vretenca, armirane rokavice, ščitnike za kolena in komolce … pa pri mestnih kolesarjih opremo za na kolo predstavljajo obleke za pisarne, visoke pete in včasih tudi dežniki.
Je lahko nošenje čelade zakonsko določeno?
Med vožnjo z avtomobilom ne nosimo čelade, prav tako je ne uporabljajo pešci. Je torej kolesarjenje toliko bolj nevarno od obeh oblik premikanja, da zahteva čelado? To je le primerjava in vprašanje je morda zastavljeno narobe. Glavna in najpomembnejša ideja je, da pešci in vozniki avtomobilov ne nosijo čelade zato, ker to znatno ne izboljša njihove varnosti.
Kako je torej z varnostjo na kolesu?
Leta 2002 so v britanskem laboratoriju Transport Research opravili raziskavo, ki je merila stopnjo ogroženosti kolesarjev v cestnem prometu. Izvleček ugotovitev je naslednji:
– v vseh merjenih državah je kolesarjenje oblika prevoza z nizko stopnjo ogroženosti, ki je podobna ogroženosti voznikov avtomobilov in pešcev,
– več kot je kolesarjev, bolj je kolesarjenje varno. Če se število kolesarjev zmanjša, se ogroženost poveča.
Rezultate je potrdila tudi raziskava European Cycling Federation, ki potrjuje, da je nošnja čelade potrebna le, če je vožnja res nevarna. Tako se lahko vrnemo na ‘gozdne kolesarje’, ki pa se tveganja zelo dobro zavedajo in čelade tudi s pridom uporabljajo.
V Avstraliji in Novi Zelandiji so kolesarske čelade obvezne
V Avstraliji in Novi Zelandiji so kolesarske čelade obvezne, raziskava British Medical Jurnal pa je pokazala, da od sprejetja zakona do leta 2006 (ko je bila raziskava objavljena) proporcionalno niso zabeležili znatnega zmanjšanja poškodb glave pri hospitaliziranih kolesarjih, opazili so le zmanjšanje raztrganin skalpa.
Zanimivo pa je, da je zakon zmanjšal število kolesarjev na cesti – mnogi so se namesto nakupa čelade odločili za opustitev kolesarjenja; zagotovo je to rezultat, ki ga iz večih vidikov (okoljski, zdravstveni, praktični …) v svojem mestu ne želimo.
Smo s kolesarsko čelado bolj pogumni?
Obstaja še en argument, ki pravi, da lahko ljudje ob nošenju čelade pridobijo večji občutek varnosti in posledično vozijo bolj brezbrižno oziroma se bolj izpostavljajo nevarnosti. Sliši se verjetno, vendar o tem še niso bile opravljene raziskave, ki bi ponudile zadostne dokaze o takšnem vedenju.
Zaenkrat se torej lahko odrasli o uporabi čelade odločimo sami, po tem, ko dobro premislimo o terenu in situacijah, ki smo jim izpostavljeni na svojih kolesarskih poteh in izletih.