Pred treningom: Fat burnerji za večjo porabo kalorij
Fat burnerji so vse bolj priljubljeni pripomoček pri hujšanju. Na spletnih portalih, kjer jih prodajajo, lahko prebereš, da so fat burnerji zasnovani na osnovi termogeneze, procesu proizvajanja toplote v telesu. Fat burnerji navadno vsebujejo eno ali kombinacijo več naravnih sestavin, ki pospešijo proces termogeneze, zaradi katere se začneš potiti, s tem pa se pospeši izgorevanje maščob.
Fat burnerji pogosto vsebujejo l-karnitin, ki pripomore tudi k večji energiji in zmanjšuje utrujenost med treningom, kislino HCA, ki jo pridobivajo iz indijske rastline Garcinia Cambogi, zeleni čaj, kofein itd. Strokovnjaki za športne prehranske dodatke svetujejo eno kapsulo približno 30 minut do ene ure pred treningom, kapsulo pa lahko zaužiješ tudi takrat, ko ne treniraš, in sicer med zajtrkom.
Ali so varni? Še nekaj let nazaj je veliko fat burnerjev vsebovalo snov efedrin, ki je povzročal težave s srcem, dandanes ga v večini izdelkih ne uporabljajo več, vseeno pa fat burnerjev ne smejo jemati ljudje s srčnimi boleznimi.
Pred ali po treningu: Nizkokalorični nadomestki obroka
Strokovnjaki za prehranske dodatke vsem ženskam, ki bi rade shujšale, priporočajo kombinacijo premišljene prehrane in nadomestkov obroka. Ti navadno vsebujejo idealno razmerje med beljakovinami in ogljikovimi hidrati, pogosto pa so jim dodani tudi vitamini ali kakšna od prej omenjenih snovi, ki spodbujajo termogenezo.
Nadomestki obroka, ki jih lahko zmešaš z mlekom ali vodo, vsebujejo kofein, l-karnitin, kislino BCAA, L-glutamin ipd., ki spodbujajo razkrajanje maščobnih zalog. Na voljo so tudi topli nadomesti obroka, ki so nekakšna alternativa juham. Takšni prehranski dodatki k hujšanju lahko pripomorejo zato, ker vsebujejo le približno 80 kalorij (334,72 kJ) na 20 gramov, kolikor jih ima en obrok, oziroma ena vrečka.
Ali so varni? Mnenja strokovnjakov se tudi tu razlikujejo, je pa pomembno predvsem, kakšna je hranilna sestava teh nadomestkov obroka, kolikšna je denimo količina sladkorja ipd. Večinoma pa se zdravniki in nutricionisti vendarle strinjajo, da so nadomestki obroka varno dopolnilo običajni prehrani. Še posebej so priročni takrat, ko se ti mudi in nimaš časa za kuhanje, ali pa si ves dan na poti.
Po treningu: beljakovine v prahu za pospešitev prebave
Proteine v prahu, ki jih lahko dobiš v številnih okusih, se jemlje po končani telesni vadbi. Najboljše je, če beljakovinski napitek popiješ najkasneje 30 minut po aktivnosti, saj tvoje telo po intenzivni vadbi kar kliče po hrani in nadomestitvi izgubljenih mineralov. Beljakovine, sploh če jih zaužiješ takoj po treningu, v količini, ki je navedena v navodilih – navadno je to okoli 20 gramov – poskrbijo za regeneracijo mišičnega tkiva, ker so lahko prebavljivi, pa se hitro vsrkajo v telo in ne obtežijo želodca.
Če se sprašuješ, kako ti lahko beljakovine, namenjene tudi preprečevanju musklfibra in obnavljanju mišic, pomagajo pri hujšanju, naj ti zaupamo, da imajo takšni proteini le malo maščob, spodbudijo metabolizem, pomagajo pri kurjenju maščob itd. Poleg tega večina proteinov ne vsebuje laktoze in je zato primerna tudi za tiste, ki so občutljivi na njo. Svetujemo pa ti, da se pred nakupom pozanimaš, katere beljakovine v prahu imajo najboljšo prehransko sestavo, saj vsi pripravki še zdaleč niso enako kakovostni. Na fitnes portalu Maxximum portal lahko prebereš, da je najboljša kombinacija ogljikovih hidratov ter sirotke in sicer v razmerju 3:1, v prid ogljikovim hidratom.
Ali so varne? Bolj gre za to, da niso vse beljakovine enako učinkovite, kot pa za to, da bi predstavljale nevarnost za zdravje, saj raziskave dokazujejo ravno nasprotno. Gre za naravne aminokislinske pripravke, ki telo oskrbijo z antioksidanti, varujejo pred boleznimi in krepijo imunski sistem, nekateri znanstveniki pa so prepričani, da proteini v prahu zato celo podaljšujejo življenje.