Res, teče lahko skoraj vsakdo in teči začnemo lahko kadar koli. Čeprav je vsaj na začetku bolje teči pod vodstvom izkušenega trenerja, pa je mogoče začeti teči tudi povsem na lastno pest, pardon, noge. Da bi bil vaš tekaški začetek čimbolj prijeten, preverite, kaj o teku in tekaških začetkih svetuje tekaški trener, avtor knjige z naslovom Tekaški trener in spletne strani www.tekaskitrener.si. Urban Praprotnik.
Urban Praprotnik je teči začel pri dveh letih, kot mladostnik je v teku tudi tekmoval, sedaj pa rekreativno teče in vodi skupinske tekaške treninge. „Počutim se zelo priviligiranega, da lahko tečem. Boljše počutje, ki sem ga deležen zaradi rednega gibanja je zelo dragoceno.“
Kdaj je najboljši čas, da začnemo teči?
„Malo v šali, ampak tudi zares, je naprimernejša starost, da pričnemo teči nekje pri dveh letih,“ je povedal Urban Praprotnik. „Za tek nismo nikoli premladi in skoraj nikoli prestari. Če lahko brez težav hodimo, potem je zelo pametno poskusiti tudi teči. Tek nam nudi zelo veliko dobrega tako v telesnem, kot tudi duševnem pogledu. Danes je najboljši dan, da naredimo tudi nekaj tekaških korakov. Vsak naslednji dan je za odtenek manj primeren. Kadar koli poleti, jeseni, pozimi ali spomadi je lepo vreme za tek, tekači namreč ne poznamo slabega vremena.“ Teči torej lahko začnemo kadar koli in če imamo to možnost, je prav, da jo tudi izkoristimo. Tek pa Urban Praprotnik odsvetuje ljudem, ki imajo okvare, zaradi katerih čutijo ali pa že vnaprej vedo, da bi bil tek zanje prevelika obremenitev. „Žal nimajo vsi ljudje takšne sreče, da bi lahko tekli. Hudo mi je pa tudi za tiste, ki bi lahko tekli, a tega zaradi številnih izgovorov ne počno.“
Kaj je dobro vedeti, preden začnemo teči?
Odrasli, ki so se do zdaj zelo malo gibali naj začnejo teči tako, da najprej redno hodijo: dva do štiri tedne naj hodijo tri do štirikrat tedensko po 30 minut od ene ure. Po dveh do štirih tednih naj dodajo hoji nekaj ponovitev 12 do 30 sekund počasnega teka. Med treningom se izvajajo krepilne in raztezalne vaje, saj moramo telo v prvih dveh do treh mesecih predvsem okrepiti. Tako precej zmanjšamo možnost poškodb. Na začetku je čisto primerno, da tečemo le dvakrat na teden. Potem pa lahko povečamo pogostost tekov tudi na skoraj vsak dan. Seveda je pri tem pomembno, da upoštevamo, kar nam sporoča telo. Veliko ljudi dela napako, ko prehitro povečujejo trajanje in pogostost tekov. Zaradi tega pride do kroničnih preobremenitvenih poškodb, do katerih ne bi prišlo, če bi bolj zmerno povečevali težavnost treninga. Pri tem so pogoste bolečine na zunanji strani kolena in (ali) kolka, na notranji strani goleni, v stopalih in mišicah meč ali sprednjih stegesnkih mišicah.
„Začetnikom ob tem zelo toplo svetujem tudi, da se vključijo v tekaško skupino. Prednost vadbe v skupini ni samo v strokovnem vodenju, ampak predvsem v dodatni skupinski motivaciji,“ je dejal Urban Praprotnik.
Kaj potrebujemo za tek? Je oprema pomembna?
Urban Praprotnik je povedal, da sicer lahko tečemo tudi bosi, vendar tako ne bomo prišli daleč. „Pravilna izbira tekaške obutve je zelo pomembna preventiva pred poškodbami. Pomembno je, da imamo primerno stabilne tekaške copate (takšni copati omogočajo pimerno gibanje gležnja navznoter), ki hkrati tudi ustrezno blažijo dotike s tlemi, so primerno široki (če so preozki to lahko privede do stiskanjev živcev med prsti), niso prekomerno vzdolžno mehki (če so vzdolžno premalo čvrsti lahko vodi v preobremenitev stopalne vezi), so primerno dolgi (prostor med najdaljšim prstom in prednjo steno copat naj bo dolg vsaj 1,5 cm) in seveda nas ne smejo žuliti.“
Tek ni le za hujšanje, pravi tekač v teku uživa
Tek je zelo dobra oblika vadbe za vse, ki si želijo shujšati, ter seveda tudi tiste, ki bi zgolj radi bolj zdravo živeli. Ko tečemo, porabimo kar dvakrat toliko kalorij, kot recimo pri kolesarjenju in vsaj desetkrat toliko kot pri sedenju, torej 10 in 14 kcal/min (med 41.84 in 58.576 kJ/min). „Kvaliteta teka pa je tudi v tem, da pri njem ne delujejo le mišice nog, ampak so dejavne tudi hrbtne, trebušne mišice in tudi mišice ramenskega obroča.“
Zelo je pomembno, da se že na začetkih teka naučimo primerno obremenjevati svoje telo. Tako je dobrodejni učinek treninga največji. „Zaradi tega tudi organiziram tekaške tečaje za začetnike. Na njih poleg napotkov, kako čim bolj zdravo trenirati tek, želim tekače naučiti tudi, kako uživati v teku. Pravi tekač namreč ni tisti, ki teče. Pravi tekač je tisti, ki uživa, ko teče.“
Če s tekom šele začenjate, so jesenski lepi dnevi za to idealni, pa čeprav za tek ne potrebujete lepega vremena. Drugače pa je z rolanjem, saj moker asfalt pogosto preveč drsi – preverite še preostalih 10 stvari, ki jih morate vedeti o rolanju!
Pridruži se najboljši družbi žensk tudi na Facebooku!