Zakaj se bašemo s hrano?
Čustveni jedci se ne znajo soočati s svojimi negativnimi čustvi, zato jih poskušajo utišati ali potolažiti s hrano v velikih količinah, namesto, da bi od čustev sprejeli sporočilo, ki ga prinašajo. Povsem normalno je, da ta čustvena sporočila niso vedno prijetna, kljub temu pa so koristna – čeprav je vedno boleče doživeti zavrnitev, se iz tega lahko naučimo, kako biti boljši.
Ni je količine čokolade, ki bi lahko pozdravila hrepenenje, žalost, jezo. Lahka pot iz čustvenega prenajedanja bi bila zamenjati hrano za kako drugo mamilo (izraz mamilo uporabljam, ker hrana duha omami), na primer prekomerno telovadbo, pitje ali celo trde droge. Vendar to problem samo prestavi, ne pa tudi reši.
Karen R. Koenig v knjigi Pravila, kako „normalno“ jesti predlaga pet korakov, po katerih se lahko naučite upravljati s svojimi čustvi, da se vam po tolažbo ne treba zatekati k hrani.
1. Korak do obvladovanja čustvenega prenajedanja: Prisluhnite si
Ko začutite neprijetno čustvo, se mu posvetite – ne skušajte ga potlačiti ali ignorirati, ampak mu dovolite, da prinese informacije, ki jih prinaša. Poskušajte začutiti, v katerem delu telesa se čustvo formira. Svoje čustvo obravnavajte s sočutno radovednostjo – kot bi obravnavali čustvo dobre prijateljice. Zelo pomembno je, da čustvu oz. sebi zaradi čustva ne sodite – prijateljici tudi ne bi sodile, mar ne?
2. Korak do obvladovanja čustvenega prenajedanja: Identificirajte čustva
Skušajte ugotoviti, kaj pravzaprav čutite; kako bi čustvo poimenovali, kako bi ga opisali? Pri opisovanju poskusite biti čim bolj natančni. Kare R. Koenig pravi, da je jeza ponavadi drugotno čustvo, ki je pravzaprav posledica nekega drugega, globljega čustva, recimo strahu, nemoči, prizadetosti… Morda hkrati čutite cel koktajl čustev – poskusite identificirati posamezne sestavine tega grenkega koktajla. Včasih čutimo tudi nasprotujoča si čustva, kar je lahko zelo frustrirajoče. A tako pač je. Dovolite si občutiti vsa čustva, nikar enega od njih ne ignorirajte.
3. Korak do obvladovanja čustvenega prenajedanja: Čustvu se prepustite
Karen R. Koenig predlaga, da se ob neprijetnem čustvu vprašamo nekaj stvari: „Zakaj se bojim čutiti to čustvo? Kaj strašnega se bo zgodilo, če si dovolim čutiti? Se bojim, da čustvo nikoli ne bo šlo proč? Se bojim, da se mi zmeša, da me preplavi ali da me pahne v depresijo? Se bojim, da me bo čustvo nekako pogubilo?“ Nekatera čustva so res težka, vendar tako kot pridejo, tudi gredo. Če ga sprejmete, se bo poleglo prej, kot če se proti njemu borite. Normalno je, če jočete, se objemate, se skrijete pod odejo.“
4. Korak do obvladovanja čustvenega prenajedanja: Oddahnite si
Ko ste se čustvu prepustili in ga uspešno prenesli, si odahnite in si čestitajte. Naj vas ne preplavi strah, da se bo čustvo vrnilo in si ne sodite, ker ste ga začutili. Zapomnite si, kako ste boleče oz. negativno čustvo premagali, saj vam bo ta izkušnja pomagala, ko se podobno čustvo pojavi naslednjič. Bodite pozorni na sledove drugotnih čustev, na primer jeze ali samopomilovanja, ker ste se počutili zavrnjene itd. Zavedajte se, da ste imeli dobre razloge za to, da ste čutili, kar pač ste.
5. Korak do obvladovanja čustvenega prenajedanja: Čustvo analizirajte
Ko je čustvo predelano, ko ste ga čutili in v polnosti doživeli, ga lahko razumsko analizirate. Pretehtajte, kakšne so možnosti, da se negativnemu čustvu v prihodnje izognete. Ugotovite, kakšno prepričanje poraja vaše čustvo; Karen R. Koenig poda primer, da se čutite zavrnjene, če vas prijateljica ne pokliče, ko klic pričakujete in nadaljuje: „Ta čustva morda izvirajo iz vašega prepričanja, da niste vredni ljubezni ali da ne znate negovati tesnih prijateljstev.“ V tem primeru morate spremeniti prepričanje in ga zamenjati z bolj racionalnim.
Obvladovanje čustev je izrednega pomena za vse, ki bi radi jedli „normalno“, da se torej ne bi čustveno prenajedali. A ne le zanje in ne le zato. Obvladovanje in razumevanje čustev je ključno za splošno kakovost življenja, za srečo, zdravje in uspeh na vseh področjih.
Želja po hrani ali celo prava lakota pa nima nujno čustvenega izvora. Morda tiči razlog v tem, da ne jeste prave hrane. Preverite, kateri so 4 razlogi, zakaj ste neprestano lačni!