Berite etikete na živilih
Pred nakupom izdelka, si oglejte etiketo, na kateri je zapisana količina sladkorja, ki jo živilo vsebuje. Sladkor se skriva tudi pod drugimi nazivi, ki se ponavadi končajo na črke »-oza«; fruktoza, saharoza, galaktoza, maltoza, laktoza, idr. Mnoga živila z nič ali zelo malo maščobe pomanjkanje le-te nadomestijo s sladkorjem. Sladkor se ne skriva zgolj v sladkarijah, ki so očitna poosebitev sladkorja, temveč tudi v živilih, kjer ga skorajda ne bi pričakovali. Zato bodite pozorni tudi na etikete na sadnih sokovih, kompotih, suhem sadju, itd. Določite si, kolikšno količino sladkorja želite zaužiti na dan in temu primerno načrtujte svoje obroke.
Uprite se skušnjavi
Odvajanje od sladkorja in sladkarij se prične že v trgovini. Če jih resnično želite odstraniti iz svojega prehranjevanja, potem skušajte biti strogi do sebe in jih sploh ne kupujte. V primeru, da se skušnjavi resnično ne morete upreti, bo morda pomagalo, če polic s sladkarijami niti ne zagledate, zato se jih v trgovini skušajte izogniti v velikem loku.
Izberite nadomestila za sladkor
Če si v kosmiče radi dodate sladkor, ga lahko nadomestite s cimetom ali posušenimi jagodami, v čaj pa si namesto sladkorja dodajte med. Kot nadomestek sladkorju so na voljo tudi sadni pireji, lahko pa si sočen napitek iz sadja izdelate kar doma. Tudi ta bo potešil vašo potrebo po sladkarijam.
Ko začutite neobvladljivo željo po sladkem…
…jo potešite z doma narejenim pudingom, sadjem, smoothiejem, polnozrnatimi piškoti ali grickanjem sadnih kosmičev. Kadar začutite trenutek šibkosti, se lahko tudi zamotite, da nanj pozabite. Če sladkor izločate zato, ker bi radi zgubili nekaj kilogramov, naj vam bo motivacija oblačilo, v katerega želite smukniti brez težav. Pomislite, da boste po nekem času vztrajnosti lahko svoje najljubše ozke kavbojke navlekli nase brez nespretnega kobacanja po postelji.
O sladkarijah ne razmišljajte kot o nagradi
Navada, da o sladkarijah razmišljamo kot o nagradah, izvira še od malih nog, ko so sladkarije pri marsikom dejansko služile kot nekakšno nagrajevanje za pridnost. Da si sladkarij ne bi privoščili ob vsakem manjšem ali večjem uspehu, je o njih potrebno začeti razmišljati drugače. Če odstranite sladkor, se nagradite s kako drugo, bolj zdravo navado.