Jedilnik v 20-ih
Ker je telo še mlado in presnova deluje optimalno, ti še ni treba močno paziti na svoj jedilnik. Priporočljiva hrana je predvsem sadje in zelenjava ter ribe z omega 3 maščobami, poskušaj pa se izogibati hitri hrani in pretiravanju z alkoholom. Omejitev za dnevni vnos kalorij je v tem starostnem obdobju pri 2000 kilokalorijah.
Jedilnik v 30-ih
V tem obdobju že hitreje pridobite kak kilogram preveč, pa tudi mišice počasi začenjajo plahneti, če nisi fizično aktivna. Priporočljiva hrana za to starostno skupino so polnozrnate žitarice, ki so zelo hranilne in nasitne, a imajo manj kalorij, in pa semena, bogata z magnezijem (na primer sončnična in sezamova). Omejitev za dnevni vnos kalorij je v tem starostnem obdobju pri 1940 kilokalorijah.
Jedilnik v 40-ih
Pri tej starosti mišice še hitrje izginjajo, zato pa se ti bodo hitreje nabirale maščobne blazinice. Svoje obroke zato po štiridesetem letu malo zmanjšaj, na tvojem jedilniku pa naj bodo kar se da pogosto soja, jagodičevje in oreščki. Ta hrana je dobra v boju proti lajšanju simptomov menopavze in zelo bogata z antioksidanti, ki zavirajo nastajanje gub. Omejitev za dnevni vnos kalorij je v tem starostnem obdobju pri 1925 kilokalorijah (8054.2 kJ).
Jedilnik v 50-ih
V tem starostnem obdobju se začne maščoba nabirati predvsem okoli pasu, če ne paziš na prehrano pa lahko vodi tudi v povišanje holesterola. Živili, ki ju močno priporočajo za to starostno skupino, sta jogurt, ki ima veliko kalcija in pomaga pri preprečevanju osteoporoze, in jetrca, ki so bogata z vitaminom B12 in vitaminom D, ki preprečujeta slabokrvnost. Omejitev za dnevni vnos kalorij je v tem starostnem obdobju med 1800 in 1900 kilokalorijami (med 7531.2 in 7949.6 kJ).
Poješ dovolj, a se nikako ne moreš nasititi oziroma imaš občutek, da bi lahko kar cel dan nekaj jedla? Oglej si članek o 4 možnih vzrokih, zakaj si neprestano lačna!