Številni strokovnjaki trdijo, da se je nesmiselno odpovedovati določeni hrani, saj si prav tisto, kar nam je prepovedano, še bolj želimo in slej ko prej se “pregrešimo”, bolj, kot pa če bi si to stvar privoščili v mejah normale in tako potešili željo. Sladice zato niso na spodnjem seznamu, saj ni prav nič narobe, če si jo kdaj privoščimo. Preberite, katerim živilom pa se vseeno kar se da izognite.
1. Katerikoli prigrizek, ki vsebuje samo ogljikove hidrate
Ko jeste krekerje, suhe kosmiče, kruh, riž ali riževe vaflje, vaše telo ogljikove hidrate pretvarja v sladkor, ki gre naravnost v naš krvni obtok. Kot odziv na ta sladkor pa telo začne proizvajati dodaten inzulin, ki pomaga, da telo kar se da hitro absorbira sladkor. Težava pri tem je, da imate na koncu nizko raven sladkorja v krvi in vas znova popade enaka lakota, ki ste jo skušali potešiti že na začetku. “Da bi potešili potrebo po ekstra energiji, običajno takrat posežemo po sladki hrani brez hranilne vrednosti,” je za Harper’sBazaar pojasnila dr. Charlie Seltzer, strokovnjakinja za hujšanje iz Philadelphije.
Seveda pa ni rešitev, da se ogljikovim hidratom odpovemo popolnoma. Bistveno je, da prigrizek vsebuje kombinacijo ogljikovih hidratov, zdravih maščob in beljakovine, saj ga telo tako dalj časa prebavlja in ste posledično dalj časa siti.
2. Zamrznjeni obroki
Da bi sveža živila ostala kar čim dlje užitna tudi po tem, ko so jih že zamrznili, jih predelovalci hrane običajno obdelajo z natrijem, ki je naravni konzervans. Prav zaradi natrija pa naše telo zadržuje vodo, zaradi česar smo napihnjeni. Problem pri zamrznjenih jedeh je tudi ta, da jo zapakirajo v majhne embalaže, nimajo pa zato nič manj kalorij. Ko pojemo tak obrok, ki je sicer količinsko manjši, vendar ima ogromno kalorij, naše telo misli, da še ni sito in smo še vedno lačni.
3. Energijske ploščice z veliko vlakninami
Seveda moramo jesti vlaknine, saj pospešujejo prebavo in dajejo občutek sitosti, toda ne tako, da dnevno količino zaužijemo z eno energijsko ploščico, saj to lahko zelo razdraži naš želodec. Raje jejte vlaknine čez cel dan, v obliki sadja in zelenjave.
4. Živila z manj maščobe
Raziskave so pokazale, da ljudje pojejo količinsko več, če jejo hrano, ki naj bi vsebovala manj maščob. Problem pa je v tem, da predelovalci živil hrani, ki ji odvzamejo maščobo, posledično vzamejo tudi nekaj okusa. Da bi ta okus povrnili, pa pogosto dodajo sladkor.
5. Sokovi
Za samo en kozarec naravnega pomarančnega soka je potrebno par pomaranč, toda ko spijete ta sok, dobite vse kalorije vseh teh pomaranč toda brez naravnih vlaknin, ki jih dobimo, če dejansko pojemo pomarančo, in nas nasitijo. Prav zato vsebujejo 100% naravni sokovi samo prazne kalorije, ter sunkovito dvignejo nivo sladkorja v krvi. Poleg tega pa fruktoza, naravni sladkor, zaradi katerega je sadje oziroma sok sladek, prelisiči naše telo, da se začne rediti, ker ne prepozna, kdaj smo dejansko siti.
6. Umetno slajeni napitki
Poslovite se od sladkih pijač, ki misteriozno vsebujejo nič kalorij, saj prav te pijače še spodbujajo našo željo po sladkem. Namesto teh pijač si raje privoščite vodo, vodo z limono ali pa mineralno vodo, ki so brez kalorij, vendar napolnijo nas želodec, tako da posledično pojemo manj.
7. Jumbo pakirana hrana
Ena od raziskav je pokazala, da ljudje pojejo tudi do 22% več, samo zato, ker jejo hrano iz velikih embalaž. Ko ljudje vedo, da je na voljo večja količina hrane, si podzavestno dovolijo, da pojejo več. Ena velja za hrano, ki jo kupite po znižani ceni. Kot je pokazala neka druga raziskava, če hrana stane manj, jo pojemo več. Seveda to ne pomeni, da bi morali več zapraviti za hrano, da bi jo posledično pojedli manj. Če že kupite hrano v maksi pakiranjih, si velikost obroka vedno pametno odmerite in ne pustite, da vas vaši možgani prelisičijo.
8. Alkohol
Nemogoče je najti strokovnjaka za hujšanje, ki vam bo priporočal pitje alkohola. Medtem, ko imajo sicer nekateri coctaili manj kalorij kot drugi, alkohol preprosto ne gre skupaj z izgubljanjem kilogramov. Vsebuje namreč prazne kalorije, ki vas niti ne nasitijo, niti nimajo nobene hranilne vrednosti. Poleg tega pa alkohol tudi “omili” naše strogo držanje načel in diete, zato, ko smo pijani vedno posežemo po pici in ne solati. To pa še ni vse: ko je v našem telesu prisoten alkohol, se hoče telo tega toksina znebiti, kar postane glavna prioriteta naših jeter. In ko so jetra polno zaposlena z očiščevanjem našega telesa, ne morejo tako učinkovito kuriti maščobe. Torej, če resnično želite shujšati, se odpovejte alkoholu, ali pa ga vsaj resnično omejite.