1. Pred in med obrokom pijte
To seveda ne pomeni pitje gaziranih ali sladkih pijač, temveč je najprimernejša pijača za zmanjšanje apetita navadna voda, ne tista z okusom, primeren pa je tudi čaj brez sladkorja.
S tem ko boste spili kozarec ali dva, boste zapolnili želodec in boste manj lačni ter posledično ne boste zaužili toliko hrane, kot bi jo sicer.
2. Privoščite si kvaliteten spanec
Dokazano je, da premalo spanja, kar znanstveniki v zadnjem času označujejo za manj kot osemurni spanec, poveča izločanje hormona grelina, kar vodi do občutka volčje lakote. Grelin je namreč nadzornik sitosti oz. lakote, zanimive študije pa so dokazale, da ljudje, ki spijo le pet ur na noč, izločajo kar 15% grelina več od tistih, ki se dobro naspijo.
Tisti, ki so spali premalo, so imeli v telesu tudi 15% manj leptina, ključnega hormona za zmanjšanje apetita.
3. V prehrano vnesite dovolj beljakovin
Še precej novo spoznanje o proteinski moči je to, da beljakovine možganom sporočajo o občutku sitosti in so zato ena ključnih prehranskih rešitev za zmanjšanje apetita. Do takih rezultatov so se med drugim dokopali na Univerzi v Washingtonu, kjer so prostovoljcem precej spremenili prehranski režim.
Povprečen Američan na dan zaužije kar 50 % ogljikovih hidratov, 35 % maščob in le 15% beljakovin. Testne osebe so zamenjale razmerje in zaužile 30% beljakovin ter 20% maščob, pri čemer so v treh mesecih v povprečju shujšali kar 5 kilogramov in poročali o tem, da so začutili tudi zmanjšanje apetita.
4. Intenzivna vadba
Znanstveniki opozarjajo, da ura intenzivnega treninga, še posebej kardio vadbe, npr. teka, vadbe na aerobičnem stepperju ali sobnem kolesu, plesa ipd., bistveno pripomore k zmanjšanju apetita.
Vadba namreč zmanjša sproščanje hormona grelina, krivca za občutek lakote, še posebej učinkovita telovadba za zmanjšanje apetita pa je tista, kjer gre za intenzivne in kratke vadbe, npr. le 2 ali 3 minutne, ki jim nato sledijo kratki odmori, dolgi približno 20 sekund.
5. Enourno žvečenje žvečilnega gumija
Precej zanimiv in tudi enostaven ukrep za zmanjšanje apetita je približno 60-minutno, vsakodnevno žvečenje žvečilnega gumija. Čeprav se sliši neverjetno, pa je kar nekaj študij iz britanskih in ameriških univerz dokazalo, da žvečenje možganom pošilja zavajajoče sporočilo o tem, da poteka proces hranjenja, kar lahko vodi do zajezitve lakote. Po nekaterih podatkih so ljudje, ki vsak dan vsaj eno uro žvečijo, zaužili kar 67% manj kalorij na dan.
Manj lačni so tudi tisti, ki žvečijo med obroki, ter posledično zato zaužijejo manj hrane. Študije iz ameriške Mayo klinike pa so ugotovile celo, da žvečenje na dolgi rok pomaga k hujšanju, saj v eni uri pokurimo 11 kalorij (46 kJ).
6. Vonjanje hrane
Še ena precej preprosta rešitev za zmanjšanje apetita je vonjanje določenih vrst hrane, še posebej vanilije, banan, peperminta in zelenega jabolka. Nevrologi so namreč prišli do presenetljivih spoznanj, da redno vonjanje možganom sporoča lažni signal o prehranjevanju, zato so ljudje med dejanskim hranjenjem prej postali siti.
Nekatere študije dokazujejo, da so prostovoljci, ki so vsaki dve uri vdihavali vonj peperminta, na teden pojedli kar 2700 kalorij (11296,8 kJ) manj, kar je izguba skoraj pol kilograma teže.
7. Zamotite svoje možgane
Zagotovo se vam je že kdaj zgodilo, da ste bili tako zatopljeni v neko dejavnost, da ste popolnoma pozabili na čas in niste začutili ne lakote ne žeje. Gre za to, da se vaši možgani takrat niso ukvarjali z načrtovanjem obrokov, ampak so bili osredotočeni na druge naloge.
Po kosilu se, namesto da bi se spraševali, kaj narediti za sladico, tako rajši odpravite na sprehod, začnite brati dobro knjigo ali si oglejte film. Namesto da ste doma, kjer obstaja večja verjetnost, da boste brskali po hladilniku in ves čas nekaj grizljali, poklepetajte s prijateljico ali postorite nekaj hišnih opravil.