Dietetičarka Fiorella DiCarlo je predstavila šest uničujočih navad, zaradi katerih se kilogrami hitro začnejo kopičiti nazaj ali pa na prvem mestu sploh ne želijo skopneti. Če bi torej radi shujšali in svojo novo fit postavo tudi obdržali, nikar ne počnite naslednjih stvari:
1. Ne prepovedujte si najljubšega prigrizka
Prav vsak ima svoj najljubši prigrizek, ki se mu le stežka odpove. Zakaj bi se mu? S tem, ko se nekemu nezdravemu živilu popolnoma odpoveste, le še več razmišljate o tem, kako bi ga pojedli. In ko se enkrat prekršite, nimate več meje in izgubte voljo do diete. Svojega najljubšega prigrizka zato nikar ne črtajte iz svoje prehrane, kupite ga le v manjši količini in počasi uživajte, ko ga jeste. “Jejte ga počasi, užvajte v okusu, teksturi in aromi, in potešite svojo željo po njem,” pravi DiCarlova.
2. Ne zanemarjajte pomena spanca
Spanec je ključnega pomena za zdravo delovanje telesa in duha. Če v služb s krvavimi očmi pojeste rogljiček, ne da bi sploh vedeli, kaj jeste, potem veste, kako spanec deluje na naše prehranjevalne navade. “Pomanjkanje spanca je eden ključnih krivcev za napade volčje lakote,” je povedala DiCarlova. Če boste dovolj spali, boste imeli tudi večjo spolno slo, lepšo kožo in več potrpljenja. Splača se, kajne?
3. Nikar na stroge, enolične diete
Če želite kdaj koli shujšati in se izkopati iz začaranega kroga diet, naredite to preprosto tako, da takoj zdaj odmislite vse stroge, enolične, hitre diete. “Študije kažejo, da stroge diete nimajo učinka. Celo nasprotno, upočasnjujejo presnovo, kilogrami pa se povrnejo takoj, ko z dieto prenehamo,” poučuje DiCarlova. Deluje zgolj in le zdrav način prehranjevanja in veliko gibanja. Občutki nenehne lakote in vrtoglavica pa so zdravju škodljivi. Pika.
4. Nehajte popivati
To, da se ga napijete, in greste potem na pico, vas spomni na študentska leta, kajne? A če ste iskreni, to še vedno v takšni ali drugačni obliki pogosto počnete. “Alkohol uničuje zadržke in nas napeljuje k nenadzorovanemu prenajedanju,” pove DiCarlova iin še svetuje, da se lahko, če že pijemo, temu izognemo tako, da nikoli ne pijemo na prazen želodec in se oborožimo z zdravimi prigrizki, ko se vrnemo domov.
5. Ne izpuščajte oborokov
Deluje preprosta matematika, kajne? Izpustim obrok, pojem manj kalorij in shujšam. A to je daleč od resnice. “Hormon, ki nam daje občutek lakote, se najbolj enakomerno izloča, če jemo vsake 4 ure. Če ne jemo, se mu utrga in zaradi tega kaseje pojemo več, kot bi, če bi jedli redno,” razloži DiCarlova. In svetuje še, da obroke načrtujte vnaprej, premislite, kaj boste jedli, uravnotežite ogljikove hidrate, maščobe in beljakovine, še posebej takrat, ko boste v gneči. Tako ne boste nikoli izpustili obroka.
6. Nikar ne kupujte “lahkih” izdelkov
Živila z zmanjšano vrednostjo maščobami so sicer vse manj popularni, ker so ljudje že dovolj osveščeni, da vedo, kakšen nateg so. V zameno za maščobe namreč v teh izdelkih dobimo veliko bolj škodljiv sladko, ki da tem izdelkom dober okus. “Maščobe potrebujemo, da nam da občutek sitosti,” pove DiCarlova, “Če iz jedilnika umaknemo maščobe. bomo neprestano lačni in zaradi tega pojedli več kasneje.” Če uživamo izdelke brez maščob, tudi onemogočimo telesu, da bi iz izdelkov absorbiralo vitamine, kot sta na primer vitamin A in D, pa tudi kalcij. Proč z njimi, torej. Zdrave maščobe so zdrave in jih telo nujno potrebuje.
Pa srečno na vaši zdravi in fit življenjski poti vam želi uredništvo Ženska.si