V sklopu raziskave je skupina 50 žensk s prekomerno telesno težo 7 dni pisalo dnevnik. V samo 7 dneh pa so zabeležile kar 1077 dogodkov, v katerih so bile stigmatizirane zaradi svoje teže, piše Daily Mail. Te ženske so tako v povprečju vsak dan doživele kar tri sramotne situacije v smislu zbadanja mimoidočih najstnikov eni od njih pa se je celo zgodilo, da ji je zobozdravnik rekel, da se boji, da mu bo zlomila stol. Vodja raziskave, psiholog Jason Seacat, je te ženske našel na spletnih forumih, kjer sodelujejo ljudje s prekomerno težo.
Tukaj navajamo dele njihovih zapisov, ki so bili kasneje tudi javno objavljeni:
“Rekli so mi, da sem slaba mama, ker če ne morem sebe omejiti pri tem kaj jem, kako bom potem svoje otroke in njihove prijatelje, ko pridejo k nam prespat”
“Prijateljice so pripravile baby shower za eno od prijateljic, jaz pa sem pred odhodom na zabavo šla še v McDonalds in se tam najedla, da me ne bi ljudje na zabavi gledali po strani koliko pojem”
“Dečkova mama mi je prepovedala, da se na zabavi dotaknem hrane, poleg tega pa mi je še zabrusila, da sem tako debela samo zato, ker sem lena”
“Moj nekdanji šef me je nekajkrat pogledal v restavraciji, kjer sva se srečala, vendar se je delal, kot da me ne pozna. Zanj sem delala pet let, od nekdaj pa je sovražil debele ljudi.”
“Dan sem preživela na vrtu – zahvaljujoč tej raziskavi sem dojela, koliko časa v resnici preživim sama”
Soočene s fizičnimi ovirami, žalitvami…
Najpogosteje je bila sramotna diskriminacija povezana s fizičnimi ovirami, v kar 84 odstotkih, sledili so negativni komentarji (74 odstotkov) in na tretjem mestu s strmenjem (72 odstotkov). Najmanj sramotnih diskriminacij pa je bilo vezanih na službo (22 odstotkov), komentarje zdravnikov (16 odstotkov) in fizične napade (12 odstotkov). Sramota povezana z debelostjo ima torej različne posledice na psihično stanje žensk, med drugim pripelje do izgube samospoštovanja in klinične depresije.