Kruh
Kruh sam po sebi ni škodljiv, problematičen je zato, ker je nekaterim tako všeč, da ga hočejo še in še. Da ne boste v skušnjavi, da bi pojedli „še en košček“, se raje najejte polnozrnatih testenin, polnovrednega riža, kvinoje, prosene ali ajdove kaše…
Sadni jogurt
Kar se zdi kot zdrav desert, lahko postane obsesija. Neka raziskava je pokazala, da ljudje, ki sicer pazijo na težo, pojedo tudi po štiri lončke sadnega jogurta, če pa si v navadni manj mastni jogurt sami vmešajo sadje, so zadovoljni le z enim. Skrivnost je morda v umetnih sladilih in aditivih, ki so v sadnih jogurtih in nas „zasvojijo“.
Žitarice za zajtrk
Če se vam zdijo žitarice, ki jih sicer jeste za zajtrk z mlekom ali jogurtom, odličen zdrav prigrizek za čez dan, se motite. Če žitarice namreč grizljate kar iz škatle, jih pojeste veliko več, kot če bi si jih pripravili kot obrok – torej z mlekom ali jogurtom.
Beli riž
Beli riž ni bistveno bolj zdrav ali manj redilen od belega kruha, pa tudi nasiti nas ne najbolj. Veliko bolje je izbrati rjav, polnovreden riž, ki bolj nasiti, saj ima tudi precej vlaknin in vitamine, ki so se v procesu brušenja riža izgubili.
„Nizkokalorične“, sladice „brez sladkorja“ in z „malo maščobe“
Ne zatekajte se k tem rešitvam „nizko“, „manj“ in „brez“, saj vam dajejo potuho, da pojeste veliko več, kot bi pojedli, če bi šlo za običajno sladico. Kilogrami pa se nabirajo in vam ni jasno, od kod. Bolje je torej tu in tam pojesti majhno, a res slastno slaščico, kot se ves čas po malem basati z napol zadovoljujočimi, a vseeno zasvajajočimi nadomestki.
Na veliko presenečenje mnogih pa nekateri ogljikovi hidrati celo kurijo maščobe. Preverite, kateri!