1. zmota o dietah: Glede sladkorja …
Se mu je potrebno povsem odpovedati? Absolutno ne. Svoje hrepenenje po sladkorju med dieto lahko potešiš z malce manj kaloričnimi posladki, žitno ploščico ali proteinsko ploščico, ki ti bo poleg vsega podarila še nekaj energije. Problem popolne odpovedi sladkorju je ta, da zelo radi hrepenimo po tistem, česar si »ne smemo« privoščiti, ko si enkrat privoščimo slaščico, pa zavoljo takšnega razmišljanja zavore povsem popustijo in se dieti v celoti odpovemo, misleč: »Eh, zdaj pa sem vse pokvarila.« Ni res. Tudi med dieto si lahko vsak dan privoščiš nekaj sladkega za svoje zadovoljstvo, a vselej v skromnih količinah.
2. zmota o dietah: Urnik prehranjevanja
Nekateri se med dieto radi držijo urnika prehranjevanja, kar je sicer dobra ideja, kadar želiš nadzorovati količino obrokov, vendar to pravilo je bolje zamenjati s pravilom prehranjevanja takrat, ko si dejansko lačna. Če ješ, ko nisi lačna, in zgolj zato, ker je čas za obrok, lahko dejansko poješ več kot je potrebno, saj si boš majhen prigrizek sigurno privoščila tudi takrat, ko te zgrabi lakota. Kakorkoli, dobro je imeti 5 manjših obrokov skozi cel dan, a privošči si jih takrat, ko si res lačna.
3. zmota o dietah: Odpoved ogljikovim hidratom
Tisti, ki se odločijo iz prehrane črtati vse ogljikove hidrate, telesno težo izgubijo kar hitro. Vendar ogljikovi hidrati so eden glavnih virov energije za naše telo, zato takšna dieta lahko s seboj prinese tudi občutek utrujenosti in zaspanosti. Seveda so nekateri ogljikovi hidrati (na primer v kruhu, testeninah in belem rižu) precej redilni, a če se nameravaš tem ogljikovim hidratom odpovedati, lahko potrebno količino teh nadomestiš z ogljikovi hidrati iz polnozrnatih izdelkov, sadja in zelenjave.
4. zmota o dietah: Glede nočnih prigrizkov …
Če se ti diete, ki zahtevajo odpoved vsej hrani po določeni večerni uri, zdijo prestroge, ti tega pravila sploh ni potrebno upoštevati. Sicer se vsi strokovnjaki strinjajo, da je hrana pred spanjem slaba ideja in da naj bo zadnji obrok vsaj tri ure pred spanjem, vendar če pridno računaš vse kalorije, ki jih vneseš v svoje telo čez dan, si morda lahko zvečer privoščiš še kak lahek prigrizek. Resda je morda slaba ideja iti spat s polnim trebuhom, vendar za mnoge ljudi je kruljenje v želodcu, ko ležijo v postelji, še bolj mučno. Pravilo odpovedovanja hrani po določeni večerni uri niti nima svojega učinka, če je bila čez dan vnesena v telo ogromna količina kalorij. V takem primeru je vseeno tudi kaj si privoščiš zvečer. Vsekakor pa naj bodo večerni prigrizki lahki.
5. zmota o dietah: Odpovedati se svoji najljubši hrani
Da se med dieto odpoveš svoji najljubši hrani, lahko tvoji dieti škodi. Namreč ljudje smo narejeni tako, da hrepenimo ravno po tistem, kar je označeno kot »prepovedano«. Če boš svojo najljubšo hrano označila za prepovedano, te bo nekega dne premamila in po vsej verjetno ti takrat le en griz ne bo dovolj, temveč se ne boš znala ustavit. Na dieto je bolje gledati ne kot na odpovedovanje hrani, temveč kot kontroliranje hrane, ki jo vneseš v telo. Najboljše pravilo je še vedno pravilo naših babic: »Vsega po malem, a v zmernih količinah.«