Na spletni stani Oprah danes pišejo o petih izjemno zanimivih razlogih, zakaj se nam kopičijo dodatni kilogrami, čeravno še tako pazimo, kaj pojemo. Pa poglejmo, katere navade lahko škodijo lepi postavi.
1. Piješ (tako, kot so te učili) lahko mleko– Raziskava, ki jo je vodil pediatrični endokrinolog na virginijski univerzi, Mark DeBoer, je pokazala, da so se otroci, ki so pili lažje mleko bolj redili. Vzrok naj bi tičal v tem, da nas polnomastno mleko nasiti za dlje časa, zato ne posegamo po drugi hrani.
2. Pogosto ješ v veliki družbi – Brian Wansink, direktor znamk Cornell Food in Brand Lab v svoji knjigi Mindless Eating: Why We Eat More Than We Think ugotavlja, da takrat, ko je jemo v večji družbi, ne da bi vedeli, pojemo veliko več. Če jemo v dvoje pojemo za 35 odstotkov več hrane, če jemo v skupini štirih ljudi, pojemo 75 odstotkov več, če jemo v družbi sedmih ali več ljudi, pa celo 95 odstotkov hrane več.
3. Kupuješ že pripravljeno hrano – Smernice zdravega načina življenja narekujejo, da kupujemo posamezne surovine, s čimer se izognemo številnim nezdravim in celo rakotvornim konzervansom v hrani, pa tudi odvečni soli, maščobi in sladkorjem. Kot pišejo na Oprah, obstaja še vsaj razlog več, zakaj bi se morali izogibati že pripravljenim živilom. Ta namreč, kot je pokazal eksperiment na čelu z Wansinkom, pojemo kar dvakrat hitreje kot ostala živila. Preprosto zato, ker se nam zdi, da jih moramo pojesti, ko jih zagledamo v shrambi. Najbolj nevarnih je prvih osem dni, ko ta živila prinesemo iz trgovine, ugotavlja Wansink, kasneje nas več ne privlačijo toliko.
4. Prepogosto se tehtaš – Raziskovali na univerzi v Utahu so ugotovili, da ima lahko prepogosto tehtanje negativne učinke na dieto. Če so rezultati diete razveseljujoči, smo še bolj motivirani, a če kilogrami stagnirajo oziroma tehtnica pokaže kakšen kilogram več, kot smo si želeli, lahko nad dieto hitro obupamo in se po tolažbo zatečemo k hrani. Tehtanje enkrat tedensko naj bi bilo optimalno, če smo na dieti.
5. Piješ preveč kave – Kava je na videz nedolžna, pa še pozitivne učinke bi naj imela na naše telo. Toda, kaj vse dodate v kavo? Žličko sladkorja, celo več žličk? Mleko – ki bi naj bilo v kombinaciji s kavo celo rakotvorno? Smetano? Ko si torej pripravljate kavo, pomislite tudi na to, kako kaloričen obrok ste si pravzaprav pripravili. Morda pa je čas za črno kavo brez mleka in sladkorja. Toda s takšno kavo ne gre pretiravati, pravijo avstralski raziskovalci, ki so ugotovili, da začne klorogenična kislina v kavi po petih skodelicah kopičiti kilograme.