VEČ MAJHNIH OBROKOV NA DAN
Pripravite si 4 – 5 manjših obrokov dnevno. Na ta način se boste izognili nenadnim napadom lakote in pospešili svoj metabolizem. Če imamo hitrejši metabolizem, tudi v mirovanju porabimo več kalorij.
OBROK PO TRENINGU
Če ste na dieti, morate v svoj urnik vključiti telesno vadbo. Po vadbi vaše mišice potrebujejo hrano za regeneracijo. Obrok po treningu naj vsebuje beljakovine in oglikove hidrate. Najbolj idealne so sirotkine beljakovine, katere lahko zmešamo s sadjem, ovsenimi kosmiči ali priljubljenim hidratnim živilom.
ŠTETJE KALORIJ
Ali veste, da ima rezina ameriškega toasta dvakrat več kalorij kot rezina navadnega toasta? Ker se kalorična vrednost živil zelo razlikuje, je štetje kalorij nujno zlo za uspešno dieto. Ne skrbite, ko se štetja navadite, vam bo vzelo le par sekund dnevno.
JEJTE VSA HRANILA
V svoj jedilnik vključite vsa makrohranila ogljikove hidrate, beljakovine in maščobe. Vemo, da veliko ljudi na dieti iz svojega jedilnika črta določena hranila – najpogosteje ogljikove hidrate ali maščobe. To lahko vodi do resnih presnovnih in zdravstvenih problemov. Zato jejte vse, izbirajte živila iz polnovredne moke, izogibajte se predelani hrani, kamor spadajo salame, paštete, hrenovke, ter uživajte zdrave maščobe – omega 3, 6 in 9.
Avtor članka je Luka Batista, strokovnjak za športno prehrano.