Ko skušate izgubiti nekaj kilogramov, je ključno, da zmanjšate tudi količino hrane, ki jo pojeste. In zmanjšanje obrokov privede do tega, da imamo ves čas občutek lahkote, prav to pa je razlog, zakaj se večina diet že po enem tednu izkaže za neuspešne. No, mi imamo pa nekaj nasvetov, kako utišati kruljenje želodčka, ne da bi zaužili več kalorij.
1. Jabolka
Privoščite si jabolko približno pol ure pred obrokom. Vlaknine in voda, ki jo jabolka vsebujejo, vas bodo nasitili in tako boste pojedli manjšo količino hrane.
2. Avokado
Če pri kosilu pojeste polovico avokada, boste imeli občutek sitosti še vse popoldne. Z neko študijo so ugotovili, da ženske, ki so to počele, so imele za kar 22 odstotkov večji občutek sitosti in 24 odstotkov manj želje po tem, da bi tri ure po obroku že kaj nezdravega prigriznile, kot pa te, ki pri kosilu niso jedle avokada.
3. Fižol, čičerika in leča
Fižol, čičerika in leča so super živila polna proteinov, vlaknin, antioksidantov, vitamina B in železa. Če jih pogosteje vnesete v svojo prehrano, vam bo to pomagalo nadzorovati apetit in nedavna študija je pokazala, da so bili ljudje, katerih obrok je vseboval stročnice, po njem bolj in dlje siti.
4. Juhe
Študija je pokazala, da ljudje, ki pred glavnim obrokom pojejo krožnik zdrave juhe, ki vsebuje le malo kalorij, vsega skupaj na koncu v telo vnesejo kar 20 odstotkov manj kalorij. Stvar pri juhah je ta, da zmanjšajo apetit po ostali hrani, saj v želodcu zavzamejo veliko volumna, vendar hkrati vsebujejo malo kalorij.
5. Kisle kumarice
Kisle kumarice, kislo zelje in ostala vložena, kisla hrana ima maščobne kisline s kratkimi verigami, ki, kot poroča najnovejša študija, pomagajo krepiti vez med prebavnim traktom in možgani. Te maščobne kisline spodbujajo proizvajanje hormonov, ki izboljšajo prenašanje signalov o apetitu. Vložena hrana tudi spodbuja probiotike, zdrave bakterije, ki pomagajo pri prebavi. Nekateri strokovnjaki celo trdijo, da probiotiki zmanjšujejo apetit in pomagajo pri izgubi telesne teže.
6. Čili v prahu
Verjetno že veste, da kapsaicin, pekoči alkaloid v čiliju, spodbuja presnovo. Nedavna raziskava pa ugotavlja, da to, da hrani dodajamo čili, lahko nadzoruje tudi naš apetit. Ta raziskava trdi, da če vsakemu obroku dodamo 1/4 žličke čilija, nam to da večji občutek sitosti.
7. Temna čokolada
Ko vam zapaše nekaj sladkega, posezite po temni čokoladi. Znanstveniki namreč trdijo, da temna čokolada ne samo pomaga zniževati krvni tlak in ščiti srce ter možgane, ampak daje tudi večji občutek sitosti kot mlečna čokolada, hkrati pa poteši željo po sladkem in tudi slanem za dalj časa.
8. Jajca
Če boste dan začeli z jajci, boste siti do kosila. Njihova moč je v proteinih, ki jih vsebujejo. Znanstveniki so ugotovili, da ljudje, ki za zajtrk jejo jajca, tudi čez dan zaužijejo manj kalorij.
9. Oreščki
Tudi oreščki vas za dalj časa nasitijo, kar pomeni, da boste pojedli manj druge hrane. Oreščki so bogati z zdravimi, nasičenimi maščobami, ter proteini in vlakninami, zato pomagajo nadzorovati apetit. Vse to troje, če jih kombiniramo z zdravimi ogljikovimi hidrati kot so sadje, ovseni kosmiči ali riž, upočasni prebavo in uravnava krvni sladkor.
10. Ovseni kosmiči
Zamenjajte klasične koruzne kosmiče za ovsene kosmiče in ti bodo poskrbeli, da boste dlje siti, saj so bogati z vlakninami in proteini ter tudi beta glukani, naravnimi saharidi, ki so dobri za srce.
11. Voda
To, da ste dehidrirani vaše telo lahko prelisiči, da imate občutek, da ste lačni. Zakaj? Ker so simptomi lakote podobni tistim, ko ste dehidrirani. To pomeni, da imate malo energije, težje razmišljate in se skoncentrirate, ter ste slabega razpoloženja. Torej, ko si boste naslednjič zaželeli nezdravega prigrizka, spijte velik kozarec vode in počakajte 10 minut. Verjetno bo vaša navidezna lakota minila sama od sebe.
12. Sirotkini proteini
Sirotkini proteini so proteini, ki od vseh najbolj nasitijo. Po podatkih neke študije naj bi ljudje, ki pijejo sirotko, dve uri kasneje pojedli kar 18 odstotkov manj kot tisti, ki je niso. Zato svetujemo, da zjutraj svojim smoothijem dodajate sirotko oziroma sirotkine proteine.