Pogosto lahko v različnih medijih beremo o hudih poškodbah na smučišču, med katerimi so nekatere celo usodne. Da bodo vaše smučarske počitnice minile brez nevšečnosti, preberite 10 nasvetov, kako preprečiti poškodbe na smučišču.
1. nasvet, kako preprečiti poškodbe na smučišču: Poskrbite za telesno pripravljenost
Če je čez leto vaša fizična aktivnost vsebovala le hojo od vrat do avtomobila in nazaj, potem boste svoj prvi smučarski dan zagotovo končale vsaj z neznosnimi bolečinami v mišicah. Ravno pomanjkljiva telesna pripravljenost pa je pogosto vzrok takšnih in drugačnih poškodb na smučišču. Vendar ne mislite, da boste po celoletnem lenarjenju v mesecu dni nadoknadile vse in pridobile vrhunsko telesno formo. Na smučarsko sezono se morate pričeti pripravljati že dosti prej – obstajajo tudi posebni tečaji, odveč pa ne bo tudi vsakodnevna hitra hoja, še bolje pa tek.
2. nasvet, kako preprečiti poškodbe na smučišču: Ogrejte se
Ne pričnite smučati neogrete. Preden se odpravite na smučišče, se oprhajte s toplo vodo in tako sprostite sklepe in mišice. Ko ste na smučišču, raztegnite in ogrejte stegenske mišice in meča, razgibajte kolena in križ, večkrat zakrožite z boki in se v pasu parkrat nagnite v levo in v desno. Tudi smučarski dan končajte z istimi razteznimi vajami ter tako preprečite, da bi mišice čez noč postale preveč zategnjene. Če vas boli na primer kak konkreten del telesa, kot so kolena, bolečino ublažite z ledom.
3. nasvet, kako preprečiti poškodbe na smučišču: Preverite svojo smučarsko opremo
Za veliko poškodb na smučišču je kriva zastarela in nevzdrževana smučarska oprema. Zato pred pričetkom smučarske sezone odnesite svoje smuči do najbližje popravljalnice oziroma športne trgovine, kjer bodo preverili, ali so vaše vezi varne in dovolj zategnjene. Prav tako bodo nabrusili in namazali vaše smuči, zaradi česar boste smučali bolj varno in stabilno.
4. nasvet, kako preprečiti poškodbe na smučišču: Primerno se oblecite
No, to je sicer bolj stvar udobja kot varnosti, vendar pa boste bolj varno smučale, če boste udobno in toplo oblečene, kajne? Torej, oblecite se tako, da vas ne bo zeblo. Prvo pravilo je, da bombaž nikakor ni primeren, saj vas bo zelo zeblo, če se boste prepotile. Bolj primerna so oblačila iz volne, ki vas bodo grela tudi, če se volna zmoči, in termo smučarsko perilo. Zelo učinkovita so tudi oblačila iz flisa, ki vas bodo grela tako kot volna, vendar pa je njihova prednost ta, da ne pikajo in da so dosti lažja od volnenih oblačil.
5. nasvet, kako preprečiti poškodbe na smučišču: Osvežite svoje smučarsko znanje
Če ste začetnica, je ura smučarskega tečaja nedvomno super naložba, ki ne le, da vam lahko prihrani marsikateri padec v sneg, temveč lahko prepreči tudi kakšno hujšo poškodbo. Četudi pa na smučkah ne stojite prvič, morda ne bo napak, če nekoliko osvežite svoje smučarsko znanje, ki se je čez poletje zagotovo malce zaprašilo
6. nasvet, kako preprečiti poškodbe na smučišču: Ne smučajte na prezahtevnih progah
Naj vam evforija ne zamegli presoje, zaradi česar bi se podale na prezahtevno smučarsko progo. Četudi vas prijatelji prepričujejo, da to ni nič posebnega in da boste brez problema zmogle tudi bolj zahtevne proge, ostanite zveste svojim občutkom in se ne podajajte nekam, kjer se vam morda zdi prenevarno za vas. Saj veste, kako pravijo: bolje preprečiti kot zdraviti.
7. nasvet, kako preprečiti poškodbe na smučišču: Prenehajte smučati, ko ste utrujene
Ni pomembno, če ste plačale celodnevno smučarsko karto, ura pa je šele poldne. Če ste utrujene in se vam zdi, da ne morete več smučiti, potem za tisti dan končajte. Utrujene namreč precej bolj tvegate, da se resno poškodujete. Dan lahko čisto lepo preživite na sončku, ob toplem čaju in klepetu s prijateljico.
8. nasvet, kako preprečiti poškodbe na smučišču: Ne pijte alkohola
To je dejansko eno najbolj pomembnih pravil za preprečevanje resnih poškodb na smučišču. Če smučate, ne popijte niti kapljice alkohola. V pijanem stanju namreč ogrožate sebe in vse okoli vas, saj je dejansko alkohol najbolj pogost povzročitelj nesreč in poškodb na smučišču.
9. nasvet, kako preprečiti poškodbe na smučišču: Ne pozabite na ljudi okoli sebe
Za preprečevanje poškodb na smučišču je pomembno tudi, da se zavedate, da niste same. Če ne smučate, hodite le ob robu smučišča. Ravno tako se na smučišču ne ustavljajte, temveč se ustavite šele na robu. Če padete in ne potrebujete pomoči reševalcev, se čim prej umaknite na rob smučišča in tako omogočite drugim varno smučanje.
10. nasvet, kako preprečiti poškodbe na smučišču: Ne smučajte zunaj prog in po zaprtih progah
Če je del proge zaprt, je verjetno to storjeno z namenom, zato ne bodite pogumne in ne smučajte po takšni progi. Ravno tako svoje smučanje omejite na za to določene proge in ne smučajte zunaj prog. Tako namreč zelo tvegate in ogrožate sebe kot tudi druge.