Stročji fižol je ena tistih tradicionalnih slovenskih zelenjav, na katero pogosto pozabimo. Preberite, zakaj ga moramo redno vključevati v naše jedilnike in na kakšne načine ga lahko pripravimo!
Stročji fižol za zdravje in dobro prebavo
Dobra porcija stročjega fižola bo pokrila skoraj celotno dnevno potrebo po vitaminu C, 100g te zelenjave pa ima zgolj 35 kalorij (146,44 kJ), kar jo uvršča med nizkokalorična živila.Vsebuje tudi precej vlaknin, ki so pomembne za dobro prebavo.
Kako stročji fižol pripraviti?
Stročji fižol je izjemno uporaben, saj ga lahko pripravimo na mnogo različnih načinov. Seveda ga vsi poznamo v enolončnicah ter drugih slovenskih tradicionalnih jedeh (denimo zabeljen z ocvirki ali kislo smetano), lahko pa smo nekoliko bolj kreativni. Odlično prilogo pripravite tako, da kuhan stročji fižol marinirate v žlici gorčice (po možnosti grobozrnate), nekaj olivnega olja in balzamičnega kisa, ter solite in poprate po okusu. Pripravite lahko tudi razne solate (stročji fižol, čebula, bučno olje in jabolčni kis ter sol in poper), ali ga prepražite na čebuli.
Stročji fižol je priljubljen tudi v vzhodnjaški kuhinji; poglejte še recept za stročji fižol v karijevi omaki!
NAMIG ZA KUHANJE: Ko se nam zdi, da je stročji fižol ravno prav kuhan, ga s penovko vzamemo iz kropa in vržemo v posodo s hladno vodo. Na ta način ustavimo proces kuhanja in fižol bo obdržal lepo barvo in pravo stopnjo kuhanosti, kar je dobrodošlo predvsem pri pripravi solat in hladnih jedi s stročjim fižolom.