Ajda ima uravnovešeno aminokislinsko sestavo beljakovin, njene beljakovine pa skupaj s počasi prebavljivim škrobom prispevajo k nižanju holesterola v krvi. Ajdova zrna so tudi bogat vir vitaminov skupine B.
V zunanjih plasteh ajdovega zrna je večina mineralnih snovi in flavonoidov. Zlasti slovenska ajda je bogatejša s cinkom kot japonska ali kitajska. Več cinka in drugih mineralov je v temnejši ajdovi moki kot v svetli. Ajda je pomemben vir tudi drugih elementov, kot so baker, magnezij in selen.
Rutin in drugi flavonoidi so naravni antioksidanti, ki delujejo protibakterijsko in preprečujejo, da bi se seme pokvarilo. Flavonoidi imajo v telesu pomembno varovalno vlogo, saj zmanjšujejo škodo, ki bi jo povzročilo sevanje in prosti radikali, ki lahko povzročijo raka.
Ajda ne vsebuje glutena, zato je primerna za ljudi s celiakijo. Uživanje ajde je priporočljivo tudi pri obolenjih srca in ožilja, arteriosklerozi in diabetesu. Različni flavonoidi namreč vplivajo na kapilare tako, da zmanjšujejo njihovo krhkost in jih krepijo.
Tokrat sem za vas pripravil recept, kako pripraviti ajdovo kašo z zelenjavo in pri tem ohraniti strukturo ajde in sočnost zelenjave, da je slednja primerna za uživanje z največ hranili :
Več odličnih receptov pa lahko najdete tudi v moji kuharski knjigi v kateri je preko 150 odličnih receptov za pripravo hitrih in zdravih obrokov v samo 30 minutah. Tako najdete v knjigi jedi na žlico, zelenjavne jedi, testenine, enostavne sladice in mesne jedi. Knjigo si lahko naročite tukaj.