Kvinoja s paradižnikom in tuno
Sestavine:
- 200 g kvinoje
- 180 g tunine v oljčnem olju
- čebula
- 2 stroka česna
- 150 g pasiranega paradižnika
- bazilika, sol, poper
Na olju v katerem je konzervirana tunina, prepražimo sesekljano čebulo. Dodamo sesekljan česen umešamo ter dodamo tunino. Malo podušimo ter dodamo sprano kvinojo ter paradižnik in začimbe. Zalijemo z vročo ali vrelo vodo (8dl) in na malem ognju dušimo 15 minut. Jed serviramo, po želji potresemo s parmezanom.
Kako skuhamo kvinojo?
Če jo bomo kuhali, jo pred uporabo temeljito speremo na cedilu in prelivamo s toplo vodo, da odstranimo morebitne saponine. Razmerje vode in kvinoje naj bo 1:2,5. Velikost zrna se med kuhanjem štirikrat poveča, zrno postane prosojno z nenavadnim zunanjim obročem. Kuhamo na zmernem ognju 15 do 20 minut in pustimo še 5 minut, da nabrekne do konca. Če smo je skuhali preveč, jo spravimo v hladilniku v pokriti posodi, kjer lahko počaka do tri dni. Kuhano kvinojo uporabimo namesto riža, torej jo lahko dodamo nadevom, enolončnicam in juham kot zakuho. Kuhano kvinojo vmešamo v sadne solate. Za eno osebo potrebujemo 50 g kvinoje.
Kaj je pravzaprav kvinoja?
Od več kot 120 vrst gojijo le tri vrste z bledimi, belkastimi semeni; druge sorte so rdeče ali črne. Seme kvinoje je pred plenilci in boleznimi zavarovano z debelim slojem saponinov. Večino saponina s posebnimi postopki odstranijo že sami proizvajalci semen. Saponini so dobri antiseptiki; tako tekočina, v kateri smo sprali kvinojo, pospešuje celjenje ran in je odličen detergent za pranje posode.
Kvinojo bi lahko ocenili kot »superživilo«. Deluje izjemno krepilno in je primerna za ljudi vseh starosti. Vsebuje več beljakovin kot katerokoli žito. Vsebuje skoraj idealno razmerje osmih esencialnih aminokislin, posebej veliko lizina, količina drugih aminokislin kot fenilalanin, tirosin, cistin, metionin je podobna količinam v žitih. Ne vsebuje glutena. Vsebuje 3,9-krat več kalcija, 2-krat več fosforja in pol več železa kot pšenica. Vsebuje manj ogljikovih hidratov kot ostala žita.
Vsebuje 16,2% beljakovin, 6,9% maščob, 63,9% ogljikovih hidratov, 3,5% vlaknin, vitamine: E, B6, riboflavin, niacin, tiamin, folno kislino in minerale: kalcij, fosfor, železo, mangan, magnezij, baker, natrij, kalij, cink.
Kuhar Jaka se že vrsto let ukvarja z izvedbo kuharskih delavnic pod okriljem Zavoda za zdravstveno varstvo Murska Sobota v projektu, ki je bil izbran na ravni EU-ja kot eden izmed najboljših projektov za osveščanje prebivalstva o pomenu zdravja in prehrane. Svoje znanje je skozi leta nadgrajeval kot poklicni kuhar, postal član ene izmed najprestižnejših kuharskih akademij na svetu (EPCA – Electrolux professional chef academy), kjer so člani eni izmed največjih kuharskih mojstrov.
Kuhar Jaka vas lahko v svojih kuharskih delavnicah nauči priprave hitrih, enostavnih in zdravih obrokov za hitro kosilo v samo 20-ih minutah. Več informacij dobite na mailu:jakob.polajzer@gmail.com ali na njegovi spletni strani.